Kultūra
10.jūlijs - Latvijas armijas dzimšanas diena

1918.gada 18.novembrī svinīgā Tautas padomes sēdē tika pasludināta Latvijas neatkarība. Tomēr idejai par neatkarīgu un demokrātisku Latvijas Republiku bija gan ārēji, gan iekšēji ienaidnieki. Tāpēc gatavība veidot savu valsti Latvijas tautai bija jāpierāda un jāizcīna uzvara Latvijas Neatkarības karā, savu valsti aizstāvot ar ieročiem rokās. Latvijas armija tika izveidota 1919.gada 10.jūlijā, apvienojot Atsevišķo brigādi ar Ziemeļlatvijas brigādi. Dažus mēnešus vēlāk, 1919.gada 11.novembrī, šī jaunizveidotā armija atbrīvoja Rīgu no Bermontiešu karaspēka.

1919.gadā pēc kaujas pie Limbažiem un Cēsu kaujām, kad Ziemeļlatvijas brigāde kopā ar igauņiem pilnībā sakāva vācbaltiešu landesvēru un vācu Dzelzsdivīziju, 3.jūlijā tika noslēgts Strazdumuižas pamiers un 6.jūlijā Ziemeļlatvijas brigāde ienāca Rīgā, kur viņus sagaidīja Dienvidnieki. 1919.gada 10.jūlijā Pagaidu valdība oficiāli iecēla amatā pirmo armijas virspavēlnieku ģenerāli Dāvidu Sīmansonu, kurš nākamajā dienā izdeva pavēli Latvijas armijai Nr.1.

Atceroties šos nozīmīgos vēsturiskos notikumus, Limbažu novada pašvaldības Domes priekšsēdētāja 1.vietniece Ineta Zariņa, šodien, 10.jūlijā noliks ziedus pie Dāvida Sīmansona piemiņas zīmes Baumaņu Kārļa laukumā 1.

Atgādinām, ka Limbažos piemiņas zīmi pirmajam armijas virspavēlniekam ģenerālim Dāvidam Sīmansonam uzstādīja 2013.gada 10. oktobrī. Tēlnieka Jāņa Strupuļa veidotā piemiņas zīme Limbažos skolotajam izcilajam militārajam darbiniekam kalpo jaunatnei kā mūžīgs atgādinājums tēvzemes mīlestības un nacionālā patriotisma paraugam.

Aija Kamala
Limbažu novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste