Nekustamais īpašums

Limbažu novada pašvaldība informē daudzdzīvokļu māju dzīvokļu tiesiskos valdītājus, ka ir jāsakārto īpašuma tiesības privatizācijas procesā iegūtajiem dzīvokļiem, tajā skaitā, arī par “pajām” iegūtajiem īpašumiem, un tie jāreģistrē zemesgrāmatas datos, lai nav jāpiedzīvo sarūgtinājuma brīži kārtojot mantojuma lietas. Atgādinām, ka darījumus var veikt tikai ar zemesgrāmatas datos reģistrētiem dzīvokļu īpašumiem.

Saskaņā ar valstī pieņemtajiem normatīviem aktiem, dzīvokļa īpašnieks ir fiziskā vai juridiskā persona, kas likumīgi ieguvusi dzīvokļa īpašumu daudzdzīvokļu mājā un reģistrējusi šo īpašumu zemesgrāmatā. Neskatoties uz ilgo periodu, kurā varēja reģistrēt dzīvokļa īpašumus zemesgrāmatā, daļa dzīvokļu tiesiskie valdītāji to vēl joprojām nav izdarījuši un kavē īpašumu sakārtošanu pašvaldībai piekritīgiem īpašumiem.

“Paju” mājām, kuras nav reģistrētas Valsts zemes dienesta (VZD) datos, dzīvokļu tiesiskajiem valdītājiem vispirms jāpasūta mājas - būves kadastrālā uzmērīšana VZD. Lai reģistrētu dzīvokļa īpašumu VZD Kadastra informācijas sistēmā un pēc tam zemesgrāmatā, jāiesniedz Valsts zemes dienestā dokumenti par privatizācijas procesā iegūto dzīvokli (vienošanās, pirkuma līgums). Dzīvokļa īpašumu VZD reģistrē, piešķirot kadastra numuru, ierakstot datus par tiesisko valdītāju un tam piederošo īpašuma domājamo daļu un kopīpašuma objektiem. Tiek izveidota telpu grupa, kurai tiks veikta kadastrālā uzmērīšana, sagatavota „Telpu grupas kadastrālās uzmērīšanas lieta” un aprēķināta kadastrālā vērtība. Kad tas būs izdarīts, jāvēršas pie notāra, lai sastādītu nostiprinājuma lūgumu un dzīvokļa īpašumu varētu reģistrēt zemesgrāmatas datos. (VZD kontaktinformācija pa telefonu 67038800)

Līga Viļčinska
Nekustamā īpašuma un teritoriālā plānojuma nodaļas vadītāja