Projekti, fondu aktualitātes
Īstenošanā Limbažu Lielezera apsaimniekošanas noteikumu izstrādes projekts

Kopš maija mēneša Limbažu novada pašvaldība īsteno Latvijas vides aizsardzības fonda atbalstīto projektu “Limbažu Lielezera ekspluatācijas (apsaimniekošanas) noteikumu izstrāde”. Projekts tika iesniegts projektu konkursa „Ūdeņu aizsardzība” aktivitātē “ Publisko ūdeņu pārvaldība”, apakšaktivitātē Nr. 3.1. Plānošanas dokumentu izstrāde publisko ūdeņu pārvaldībai, un guva atbalstu 6135,00 eiro, kas 100% apmērā sedz projekta izmaksas.
Projekta mērķis ir izstrādāt Limbažu Lielezera ekspluatācijas (apsaimniekošanas) noteikumus, lai veicinātu ilgtspējīgu ezera un piekrastes attīstību, apsaimniekošanu un dabas vērtību saglabāšanu.
Limbažu Lielezers atrodas Limbažu novadā, daļa no ezera atrodas Limbažu pilsētas teritorijā (87.85 ha) un daļa (165.28 ha) - Limbažu pagasta teritorijā. Vidējais dziļums ir 3.8 metri, maksimālais dziļums - 6.5 metri, kopējā platība ir 253.13 ha.
Limbažu Lielezeru apsaimnieko Limbažu novada pašvaldības aģentūra ALDA, kura nodrošina vides pieejamību un sakārtotību Limbažu Lielezerā un peldvietā. Peldvieta 2013.gadā ir pievienojusies Zilā Karoga kustībai, bet kopš 2015.gada katru gadu ir izpildīti kritēriji peldvietu apsaimniekošanā, un Limbažu Lielezera peldvietai ir piešķirts Zilais karogs.
Pašvaldība iepriekšējos gados ir veikusi ievērojamus Limbažu Lielezera vides sakārtošanas un publiskās peldvietas labiekārtošanas darbus. Ir piesaistīts INTERREG un Norvēģijas finanšu instrumentu finansējums, rezultātā izbūvēta taka gar Lielezeru 3,6 km garumā, putnu novērošanas tornis, peldvietā izbūvēts glābšanas tornis ar informācijas punktu, izvietoti informācijas stendi. Saturīgai un aktīvai brīvā laika pavadīšanai šeit ir iespējams iznomāt laivas un katamarānus, ir pieejami arī SUP dēļi. Peldvietā ir uzstādīti soliņi un pārģērbšanās kabīnes. Ziemas periodā ezermalā var iznomāt slēpes un, ja ezerā ir ledus, šeit tiek uzstādīts ledus karuselis. Ezerā pieejama licencētā makšķerēšana, un aģentūra ALDA regulāri cenšas piesaistīt finansējumu zivju resursu atjaunošanai un aizsardzībai.
Pieaugot peldvietas popularitātei un līdz ar to arī apmeklētāju skaitam, šeit nepieciešams izstrādāt ezera ekspluatācijas (apsaimniekošanas) noteikumus, lai saskaņā ar šiem noteikumiem ilgtspējīgi apsaimniekotu ezeru un tā piekrasti, veicinot dabas vērtību un tīras vides saglabāšanu, vienlaicīgi attīstot vides pieejamības infrastruktūru.
Saskaņā ar veikto cenu aptauju, ir noslēgts līgums ar nodibinājumu “Vides risinājumu institūts” par Lielezera ekspluatācijas noteikumu izstrādi, pašreiz nodibinājums veic ezera ekosistēmas izpēti un citas praktiskās darbības, lai apkopoto iegūtos rezultātus un izstrādātu noteikumus.

Dace Romberga,
Attīstības un projektu koordinatore