Limbaži Kultūra
eeeka1

6.martā notika nama Cēsu ielā 1., jeb birģermeistara Rota nama apsekošana, kurā piedalījās Limbažu novada pašvaldības vadība, būvvaldes, muzeja un aģentūras LAUTA pārstāvji.

Saskaņā ar izpēti šī dzīvojamā ēka, visticamāk, celta laika posmā no 1783.-1798.gadam, kad gruntsgabals piederējis “birģermeistaram un rātskungam” Rotam (Roth). Muzeja galvenais speciālists Gundars Plešs pastāstīja ēkas vēsturi un parādīja telpas, kurās ir saglabājusies oriģinālā 18.gs. beigu interjera apdare - dekoratīvā krāsojuma fragmenti, iekšdurvis, kāpņu margas. Ēka pieder pie Limbažu pilsētas senākās apbūves daļas un ir nozīmīga arī plašākā Latvijas pilsētu vēsturiskās koka apbūves kontekstā. Objekts ir vēsturiskā kvartāla apbūves, vēsturiski centrālā tirgus laukuma apbūves un ielas ainavas neatņemama daļa. Ēka ir nozīmīga būvmākslas liecība un gandrīz pilnībā saglabājusi autentisko būvapjomu, sākotnējo plānojuma struktūru, arhitektoniski un mākslinieciski nozīmīgus būvelementus, oriģinālā interjera apdares fragmentus.

Tā kā ēka atrodas pilsētas vēsturiskajā centrā un tai ir būtiska estētiska un funkcionāla nozīme pilsētvides veidošanā un attīstībā, pašvaldība ir nolēmusi ar laiku veikt ēkas restaurācijas darbus.

Birģermeistara Rota ēkas sakārtošana prasīs apjomīgus finansiālus ieguldījumus un tiks meklēta iespēja piesaistīt Eiropas Savienības fondu finansējumu. Šobrīd Limbažu muzeja darbinieki gatavos projekta pieteikumu valsts finansējuma saņemšanai Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes izsludinātajā Kultūras pieminekļu konservācijas un restaurācijas programmas 2023.gada 1.kārtā, ēkas Cēsu ielā 1 konservācijai un restaurācijai.

Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes Vidzemes reģionālās pārvaldes inspektore Sandra Ziediņa atgādināja, ka projekta pieteikumus izsludinātajā glābšanas programmā var iesniegt līdz 30.martam.

Savukārt pašvaldības vadītājs Dagnis Straubergs minēja, ka perspektīvā ēku iespējams izmantot tūrisma attīstībai, popularizējot kultūrvēsturisko mantojumu, padarot to pieejamu iedzīvotājiem un pilsētas viesiem vai, piemērām, ekspozīcijas zāles izveidei, izstāžu un citu šāda veida pasākumu rīkošanai.

Apsekošanā piedalījās Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes Vidzemes reģionālās pārvaldes inspektore Sandra Ziediņa, Limbažu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs, priekšsēdētāja vietnieks Māris Beļaunieks, būvvaldes vadītāja Ineta Cīrule, būvinspektors Dzintars , Limbažu muzeja vadītāja Elēna Silāja, galvenais muzeja speciālists Gundars Plešs un pašvaldības aģentūras LAUTA tūrisma un mārketinga speciālists Ingus Evertovskis.