Vēsture Lībieši

26. martā - simboliskā Latvijas novadu lībisko sakņu pieminēšanas un godināšanas dienā Limbažu novadā lībiešu zaļi balti zilajiem karogi tiks pacelti pie Limbažu domes, Pāles novadpētniecības muzeja, Staiceles lībiešu muzeja “Pivālind”, Svētupes muižas kompleksā, Alojā, Ainažos, Salacgrīvā un Liepupes pilskalnā.

Savukārt, solidarizējoties ar Kurzemes lībiešiem, arī Vidzemes lībiskās kultūrtelpas dalībnieki iesaistīties senā putnu modināšanas tradīcijā, ar ko tika iezīmēti pavasara saulgrieži un tika dziedāta putnu modināšanas dziesma „Tšītšōrlinkizt”. Tā piemēram, Biedrība “Metsepoles līvu kultūras centrs” pulcēs lībiešu pēctečus un interesentu Liepupes pilskalnā, kur norisināsies putnu modināšanas tradīcija. Savukārt, Staiceles audēju namiņā radošā darbnīca “ Putna veidošana no dzijas plkst.12.00. pie ” lībiešu muzejā “Pivālind” Lībiešu karoga pacelšana un putnu modināšana. Jauniešu klubā Čempiņš tiks spēlēta galda spēles “ Izglāb Profesoru stārķi” aicinātas ģimenes ar bērniem.

Pirmo reizi, atzīmējot Latvijas un Igaunijas lībiskās saknes, kas dziļi ieaugušās lībiešu vēsturiskās zemes – Metsepoles teritorijā, 26. martā Ainažu un Iklas robežpunktā tiksies abu valstu vēstnieki, Limbažu un Siguldas novada pašvaldību vadītāji un LU Lībiešu institūta pārstāvji, lai kopīgi atzīmētu Lībiešu mantojuma gada iesākšanos un ieskandinātu pavasara saulgriežus.

LU Lībiešu institūts sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju un Latvijas Nacionālo kultūras centru 2023. gadu ir pasludinājis par Lībiešu mantojuma gadu. Tā nolūks ir pievērst uzmanību Latvijas lībiskajām saknēm. Gads noritēs kā atsevišķu pasākumu un iniciatīvu kopums, kuru apzināšanu un apvienošanu kopīgā ciklā veic LU Lībiešu institūts.

Līvu karogs (lībiešulīvõd plagā) ir līvu tautas simbols. Zilā krāsa simbolizē jūru, baltā krāsa simbolizē jūrmalas smiltis, bet zaļā krāsa simbolizē mežu.

Informāciju sagatavoja Lībiskā mantojuma pētniece, mūsu novadniece, Lolita Ozoliņa sadarbībā ar Limbažu novada Kultūras pārvades vadītāju Eviju Keiseli. Visi aicināti sekot līdzi informācijai un piedalīties!

Kultūras pārvalde

kulturas.parvalde [at] limbazunovads.lv