Liepupe Kultūra
ievin

13.aprīlī Liepupes tautas namā notika tautas mūzikas svētki, kad godā cēla latviešu mūzikas instrumentus.

Svētkus atklāja Liepupes tautas nama vadītāja Rita Preisa. Viņa un Liepupes pagasta vadītāja Ilze Ozoliņa, ir pārliecinātas, ka šodien spēlētā mūzika aizskanēs līdz jūrai un līdz pat Skandināvijai.

Šajā svētku reizē īpaši godināja kapelas Ieviņa vadītāju Valdi Andersonu, kurš ir nenogurstošs tautas mūzikas un seno instrumentu popularizētājs. Viņa prasmes ir ļoti nozīmīgas Ieviņu ermoņiku būves atdzimšanā, popularizēšanā un jaunu spēlmaņu apmācībā.

Aicinot Valdi Andersonu skatītāju priekšā, Rita bilda, “Liepupes pagastā ļoti mīl tautas mūzikas instrumentus, kapelas Ieviņa vīri ir lieli entuziasti, kultūras tradīciju zinātāji un tālāk nesēji. Vienmēr pārsteidz vīru enerģija, smaids un mīlestība ar kādu viņi uzrunā ikvienu klausītāju.

“Esiet sveicināti godos,” klātesošos uzrunāja Salacgrīvas apvienības pārvaldes vadītājs Andris Zunde, “šodien mēs godinām senos mūzikas instrumentus un spēlmaņus, kolekcionārus. Mūsu puses ievērojamākais cilvēks, šajā jomā, ir Valdies Andersons. Man ir tas gods Valdim pasniegt Limbažu novada pašvaldības pateicības rakstu par nenogurstošu tautas mūzikas un seno instrumentu popularizēšanu. Sveicu un paldies par darbu ko dari!”

Savukārt Salacgrīvas kultūras centra vadītāja Pārsla Dzērve, sveicot Ieviņu meistaru, sacīja “es zināju, ka tā būs – Valdis, kā vienmēr ir stalts, jauneklīgi možs, “štrams” un “ancukā”. Valdis ir kārtīgs Ieviņu krustēvs, ne tikai Limbažu novadā, bet Latvijā. Ļoti bieži vārds – Valdis Andersons ir vienādības zīme Ieviņas. Tu esi tās spēlējis, apmācījis spēlēt citus, esi vadījis meistarklases, esi Ieviņas radījis. Valdi, ārkārtīgi liels paldies par Tavu milzīgo sirds ieguldījumu Ieviņās, kapelā, Liepupē, paldies!”

Tautas mūzikas svētkos piedalījās Liepupes tautas nama kapela Ieviņa. Ieviņa ermoņiku spēles lietpratējs un aktīvais kolektīva vadītājs Valdis Andersons pamazām savu vadību nodod mūziķim Jurim Golveram.

Liepupes pagastam ir prieks par Ata Jāņa Krūmiņa vadīto folkloras kopu Metsepoles muzikanti. Šoziem veikts vērienīgs darbs kokļu izgatavošanā. Kā tās skan ? Lieliski.

Tautas mūzikas svētkos priecājāmies redzēt

Valtera Reiznieka vadīto kapelu Ziemeļmala no Limbažiem,

Kociņu kapelu no Cēsīm, vadītājs un dzinējspēks ir Imants Ozoliņš,

Eduarda Klinta dibināto folkloras kopu "Abra", Eduarda vārds nav svešs, jo gandrīz katrā folkloras kopā vai kapelā atradīsies kāds viņa darināts mūzikas instruments,

Rīgas vācu kultūras biedrības vokāli instrumentālo ansambli “Morgenrot”, ansambļa vadītāja ir Līga Miķelsone un koncertmeistare Zane Baltalksne.

Svētkus pavadījām mūsu iemīļotā tautas mūzikā ar lieliskiem muzikantiem, izciliem amatniekiem, kas izgatavojuši daudzus mūzikas instrumentus.