Svētciems
pleners

Rapšu ziedēšanas svētku ietvaros 27. maijā zemnieku saimniecības “Robežnieki” rapšu laukā pie Svētciema notika mākslas plenērs, kurā piedalījās Limbažu Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi vecumā no 12 līdz 15 gadiem. Jaunieši sagatavoja skices un radīja 10 mākslas darbus, interpretējot ziedošo rapša lauku.

Rapšu ziedēšanas svētku iniciators ir biedrība “Apvienība par ilgtspējīgu lauksaimniecību un lauku vidi”, kura aicināja zemnieku saimniecības savos rapšu laukos uzņemt jaunos māksliniekus. Zemnieku saimniecība “Robežnieki” savā rapša laukā Salacgrīvas pagastā, Limbažu novadā izvietoja gan rapšu foto lauka zīmi, gan arī bija gatavi mākslas plenēra rīkošanai. Kā norāda Limbažu Mūzikas un mākslas skolas mākslas nodarbību pasniedzēja Beatrise Lasmane, šī bija unikāla iespēja skolēniem piedalīties mākslas plenērā ārpus pilsētas:

“Dzeltenais plenēra izbrauciens atsvaidzināja mūsu ikdienu. Pāris stundās radās skaisti krāsu triepieni un kontrastaini grafīta uzlicieni. Uzskatu, ka šoreiz izraušanās no ierastās vides bērniem sniedza jaunus iespaidus, kā var radīt mākslu, esot te un tagad. Nevienu brīdi nemāca šaubas, vai atrašanās uz lauka būtu bīstama, bērni ar prieku ļāvās lauka burvībai. Patiess prieks par padarīto un, ņemot vēra, ka šī jaunā pieredze bija pozitīvām emocijām bagāta, mēs labprāt šādā plenērā piedalītos vēlreiz.”

Plenēra laikā jaunos mākslinieku apciemot ieradās arī ZS “Robežnieki” saimniece Ieva Alpa-Eizenberga. Viņa paskaidroja, ka uzstādītā foto zīme “Foto lauks rapsis” liecina, ka šajā laukā ikviens ir aicināts iemūžināt tā skaistumu. Saimniece aicināja jaunos māksliniekus nebaidīties un doties tuvāk rapšu ziediem, ko bērni arī labprāt darīja, ieskrienot rapša lauka vidū, lai ar saviem darbiņiem nopozētu fotokamerai. Ieva Alpa-Eizenberga uzsvēra, ka laukus pret slimībām un kaitēkļiem nesmidzina bez vajadzības, un rapša ziedēšanas laikā “Robežnieku” lauki smidzināti neesot.

“Ņemot vērā, ka ik gadu simtiem vai pat tūkstošiem cilvēku ziedošo rapsi izmanto kā košu fonu savām fotogrāfijām, vairāki lauksaimnieki savos rapšu laukos sagatavojuši foto laukumus un izvietojuši foto norādes. Šie laukumi liecina, ka konkrētajā vietā ikviens var droši uzņemt bildes, neizbradājot rapša sējumus. Lai vieglāk atrastu ērtāko ceļu uz izvēlēto laukumu, tā koordinātes var atrast, ierakstot navigācijas lietotnē “Waze” atslēgas vārdus “Foto lauks rapsis”,” stāsta Apvienības par ilgtspējīgu lauksaimniecību un lauku vidi valdes priekšsēdētājs Valters Zelčs.

Parasti rapsis sāk ziedēt jau aprīļa beigās, bet šogad pirmos dzelteno ziedu klātos laukus sagaidījām vien ap maija vidu. Pirmie ziedošie lauki bija novērojami Zemgalē un Kurzemē, bet Vidzemē un Latgalē rapsis savu ziedēšanu sāka aptuveni nedēļu vēlāk. Kopumā rapsis zied aptuveni mēnesi. Visi ir aicināti apmeklēt Latvijas skaistākos rapšu lauku arī tuvāko nedēļu laikā, jo rapša pilnzieda kulminācija vēl tikai priekšā!

Biedrība "Apvienība par ilgtspējīgu lauksaimniecību un lauku vidi" pirmos Rapšu ziedēšanas svētkus organizēja 2021. gadā. Pirms gada pie rapšu lauka Daugavas krastā zemnieku saimniecībā "Vīnkalni" Krustpils novadā tās saimnieks Andris Felss uzņēma modes mākslinieci un gleznotāju Elitu Patmalnieci, gleznotāju Kristīni Luīzi Avotiņu, mākslinieci Ievu Bondari un fotogrāfu Jāni Paļuli, ļaujot iemūžināt rapšu lauku un "Vīnkalnu" maģisko apkārtni gan gleznās, gan fotogrāfijās.

Biedrība “Apvienība par ilgtspējīgu lauksaimniecību un lauku vidi” dibināta, lai veidotu dialogu ar sabiedrību, kliedētu dezinformāciju par nozari un atklāti runātu par moderno lauksaimniecību, kas vērsta uz ilgtspējīgu saimniekošanu. Biedrības mērķis ir publiskajā telpā izplatīt uz zinātniskiem pamatojumiem balstītu informāciju par lauksaimniecības nozari Latvijā un Eiropas Savienībā. Biedrība apvieno nozari kopīgai Eiropas Zaļā kursa mērķu sasniegšanai, veicinot lauksaimniecību kā ilgtspējīgu un Latvijas ekonomikai stratēģiskas nozīmes nozari.

Plašāka informācija:

Valters Zelčs, “Apvienības par ilgtspējīgu lauksaimniecību un lauku vidi”

valdes priekšsēdētājs

Tālrunis: 25525775