Salacgrīva Satiksme Vide
janvaris_24_19

Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūrā (CINEA) Militārās mobilitātes (MM) trešajā uzsaukumā apstiprinājusi finansējumu 78,8 miljonu eiro apmērā trīs transporta infrastruktūras projektu īstenošanai Latvijā. Finansējums piešķirts Rail Baltica projekta īstenošanai, Limbažu novada pašvaldībai tilta pār Salacu rekonstrukcijai un starptautiskās lidostas “Rīga” skrejceļa rekonstrukcijai. Finansēšanas līguma parakstīšana plānota līdz 2024. gada jūnijam.

“Latvijai nozīmīgi transporta infrastruktūras projekti ir saņēmuši MM līdzfinansējumu. Tas dos iespēju turpināt Rail Baltica projekta īstenošanu, beidzot rast risinājumu samilzušajai problēmai, nodrošinot tilta rekonstrukciju Salacgrīvā, kā arī stiprināt lidostas “Rīga” pozīcijas Baltijas reģionā. Vienlaikus ar šo projektu īstenošanu stiprinām arī valsts drošību, kas šī brīža ģeopolitiskajos apstākļos ir mūsu kopīga prioritāte,” skaidro satiksmes ministrs Kaspars Briškens.

Satiksmes ministrijai Rail Baltica projektam pasākumiem MM prasību integrācijai piešķirts finansējums 51,6 miljonu eiro apmērā. Starptautiskās lidostas “Rīga” ceturtā lidmašīnu skrejceļa rekonstrukcijas projektam, nodrošinot tā atbilstību civilajām un militārajām prasībām, piešķirti 19,67 miljoni eiro. Savukārt Limbažu novada pašvaldībai tilta pār Salacu rekonstrukcijai Salacgrīvā, kas nodrošinās tā duālo pielietojumu civilajām un militārajām vajadzībām, piešķirts 7,54 miljoni eiro līdzfinansējums.

Noteikts, ka projektu īstenotājiem – Latvijas pusei – jāievēro līdzfinansēšanas princips, proti, līdzfinansējums ir obligāts Eiropas Savienības finansējuma daļas saņemšanas priekšnosacījums. MM atbalsta intensitāte sastāda līdz 50%. Kā iepriekš ziņots, valdība atbalstīja valsts budžeta līdzfinansējumu Satiksmes ministrijas iesniegtajam Rail Baltica projektam un Limbažu novada pašvaldības iesniegtajam tilta pār Salacu rekonstrukcijas projektam.

MM trešajā uzsaukumā saskaņā ar CINEA informāciju tika iesniegti 112 dalībvalstu projekti, no kuriem atbalstu saņēma 38 projekti. Kopējais piešķirtais finansējums 807 miljoni eiro.

Pirmajā MM uzsaukumā Latvijai atbalstītas “Rail Baltica” projekta trīs aktivitātes ar līdzfinansējumu 5,29 miljonus eiro – apvienotā tilta pār Daugavu autoceļa sadaļas projektēšana un projektēšanas uzraudzība, Salaspils intermodālā kravu termināļa projektēšana un lidostas “Rīga“ kravu parka un tā apkārtējās infrastruktūras projektēšana.

Savukārt otrajā MM uzsaukumā atbalstīts “Latvijas gaisa satiksme” projekts jauna gaisa satiksmes vadības torņa celtniecībai starptautiskajā lidostā “Rīga” ar līdzfinansējumu 26,26 milj. eiro un līdzfinansējums 11,33 miljonus eiro apmērā divu Rīgas Brīvostas projektu īstenošanai, kas paredz ostas piestātņu infrastruktūras pilnveidošanu, pievadceļu pārbūvi un uzlabošanu, dzelzceļa infrastruktūras pārbūvi un ostas tehniskās flotes papildinājumu ar daudzfunkcionālu transporta vienību.

MM finansējums ir atbalsta veids dalībvalstīm, attīstītu transporta infrastruktūru, kas vienlaikus kalpotu gan civilām, gan militārām vajadzībām. Laika posmam no 2021. līdz 2027. gadam EISI MM finansējumam atvēlēti 1,737 miljardi eiro, kas tiek sadalīti vairākos uzsaukumos. MM projektu izvērtēšanu, lēmuma par atbalsta piešķiršanu un projektu īstenošanas uzraudzību nodrošina CINEA. Vairāk informācijas CINEA mājas lapā.