būvvalde Pašvaldība
maja

Būvniecības likumā, kas stājās spēkā 2014. gada 1. oktobrī, tika noteikts maksimālais individuālo dzīvojamo māju būvdarbu termiņš – astoņi gadi, tātad, 2022.gada 1.oktobris. Līdz ar to, visām būvēm, kurām būvdarbi sākti pirms 2014. gada 1. oktobra, būvdarbu pabeigšanas termiņu skaita no šī datuma un tās ekspluatācijā jānodod līdz 2022. gada 1. oktobrim. Normatīvais regulējums attiecas uz visiem būvobjektiem – dzīvojamām mājām, saimniecības ēkām, dārza mājām –, kuru realizācijai būvatļauja tika izsniegta pirms 2014. gada 1. oktobra un kurā netika norādīts maksimālais būvdarbu veikšanas termiņš. Ja līdz 2022. gada 1. oktobrim nav iespējams ēku nodot ekspluatācijā, Ministru kabineta 2014.gada 2. septembra noteikumu Nr.529 “Ēku būvnoteikumi” 94.punkts paredz pagarināt maksimālo būvdarbu veikšanas ilgumu, ja izpildīti noteikumu 97.punktā norādītie nosacījumi.

Ja būve nav nodota ekspluatācijā un ir pārsniegts maksimālais būvdarbu veikšanas ilgums, pamatojoties uz likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli” un pašvaldības saistošajiem noteikumiem, īpašniekam ir jāmaksā paaugstināts nekustamā īpašuma nodoklis 3% apmērā līdz brīdim, kad būve tiks nodota ekspluatācijā vai tiek pagarināta būvatļauja.

Limbažu novadā spēkā esošie saistošie noteikumi „Par nekustamā īpašuma nodokļa likmēm Limbažu novadā”, nosaka, ka, būvēm, kuru būvniecībā pārsniegts normatīvajos aktos noteiktais kopējais būvdarbu veikšanas ilgums, pamatojoties uz Būvvaldes sniegtajiem datiem pēc nekustamā īpašuma apsekojuma akta sastādīšanas, ar nākamo mēnesi pēc būvniecības termiņa izbeigšanās līdz mēnesim, kad parakstīts akts par būves pieņemšanu ekspluatācijā, tiek noteikta nekustamā īpašuma nodokļa likme 3 % apmērā no lielākās kadastrālās vērtības - būvei piekritīgās zemes kadastrālās vērtības vai būves kadastrālās vērtības. Būvei piekritīgā zeme tiek noteikta faktiskajā platībā, bet ne vairāk kā 1200 m2 pilsētas un ciemu teritorijās, ne vairāk kā 2.0 ha lauku teritorijās. Nekustamā īpašuma nodokļa pārrēķins tiek veikts sākot ar nākamo mēnesi pēc informācijas saņemšanas no Būvvaldes. Ar paaugstināto NĪN likmi būve tiek aplikta jau no nākamā mēneša pēc būvniecības termiņa izbeigšanās. Būvvaldes informācija ir pamats nodokļu administrācijai izsniegt maksāšanas paziņojumu.

Limbažu novada pašvaldība lūdz būvju lietotājus un tiesiskos valdītājus pārskatīt izsniegto būvatļauju termiņus, nodot būves ekspluatācijā vai, ja nepieciešams, pagarināt būvatļaujas termiņu, kā arī sakārtot būvju reģistrēšanu zemesgrāmatas datos.

Lai pagarinātu būvatļauju, Būvvaldē iesniedzams iesniegums par būvatļaujas termiņa pagarināšanu, kuram pievieno šādus dokumentus:

1. aktuālo ēkas kadastrālās uzmērīšanas lietu;
  2. ēkas novietnes un tai izbūvēto ārējo inženiertīklu izpildmērījuma plānu;
  3. uz pieprasīto pagarinājuma termiņu izsniegtas būvdarbu veicēja civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polises kopiju.

Lai nodotu ēku ekspluatācijā, Būvvaldē iesniedz apliecinājumu par ēkas vai tās daļas gatavību ekspluatācijai, kuram pievieno šādus dokumentus:

1. būvprojekta izmainītās daļas, ja attiecīgās izmaiņas būvdarbu veikšanas laikā pieļaujams veikt saskaņā ar vispārīgajiem būvnoteikumiem;
  2. nepieciešamo institūciju atzinumus;
  3. tehnisko noteikumu izsniedzēju atzinumus par inženiertīklu gatavību ekspluatācijai;
  4. izpildmērījumu plānu, tai skaitā vertikālo uzmērījumu;
  5. būvdarbu žurnālu kopā ar būvdarbu izpildes dokumentāciju, būvuzrauga pārskatu par būvuzraudzības plāna izpildi, būvprojektā paredzēto tehnoloģisko iekārtu, speciālo sistēmu un iekārtu pārbaudes protokolus un pieņemšanas aktus, kā arī atbilstības apliecinājumus, ja to nepieciešamību nosaka normatīvie akti par iekārtu drošību un tie nav pievienoti būvdarbu žurnālam (neattiecas, ja būvdarbi veikti pašu spēkiem);
  6. ēkas vai telpu grupas kadastrālās uzmērīšanas lietu;
  7. ēkas energoefektivitātes pagaidu sertifikātu, kas izdots saskaņā ar normatīvajiem aktiem ēku energoefektivitātes jomā (atjaunošanas vai pārbūves gadījumā – ja veikti energoefektivitātes pasākumi);
  8. skaņas izolācijas mērījumus – jaunbūvējamām daudzdzīvokļu dzīvojamām un publiskām ēkām.
  9. ja otrās grupas dzīvojamā ēka būvēta saviem spēkiem, papildus iesniedz:
    • elektroinstalācijas pārbaudes dokumentāciju;
    • apkures ierīces, iekārtas, dūmvadu un dabīgās ventilācijas kanālu tehniskā stāvokļa pārbaudes aktu.