Lībieši Kultūra
metsapole

24.martā, Pūpolsvētdienā, uz Latvijas un Igaunijas robežas, Iklā/ Ainažos, atzīmēja Lībiešu mantojuma dienu. Lībiešu mantojuma diena ir svētki, kas veltīti lībiešu tautas un kultūras mantojuma saglabāšanai un atjaunošanai. Šogad Lībiešu mantojuma dienas pasākums "Putnu modināšana Metsepolē" notika uz Latvijas un Igaunijas robežas, simboliski vienojot abas valstis, kurās vēsturiski dzīvojuši lībieši.

Svētkus ieskandināja putnu modināšanas dziesmas “Tšītšorlinkizt – Čīčōr putni” Pāles kultūras nama folkloras ansambļu "Malībieš’" un Salacgrīvas kultūras nama "Cielava" izpildījumā.

Vidzemes lībiešu kultūrtelpas producents, folkloras kopas "Malībieš" mākslinieciskais vadītājs Reinis Druvietis kā pirmo teikt svētku uzrunu aicināja Hēdemēstes pagasta vadītāju Kulliki Kīver.

Klātesošos Lībiešu mantojuma dienas pasākumā "Putnu modināšana Metsepolē" sveica arī Limbažu novada pašvaldības domes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Māris Beļaunieks un Siguldas novada pašvaldības mērs Linards Kumskis.

Pateicības vārdus visiem Vidzemes lībiskās kultūrtelpas stiprinātājiem sacīja UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Baiba Moļņika. Savukārt Hēdēmestes, Limbažu un Siguldas pašvaldību vadītāji no viņas saņēma Pūpolsvētdienas pērienu un pūpolus.

Kopīgi dziedot “Pūt, vējiņi – Pūgõ tūļ – Pūt, vējiņi”, mastos tika pacelti Lībiešu karogi.

Vidzemes lībiešu kultūrtelpas vadītāja, Latvijas Kultūras akadēmijas doktora grāda kandidāte Lolita Ozoliņa, savā uzrunā runāja par Vidzemes lībiešu kultūrtelpas vērtībām un stiprajām pusēm. Bet Prof. Dr. phil. dzejnieks, Igaunijas un Latvijas Zinātņu akadēmiju biedrs Karla Pajusalu, jeb Ķempju Kārlis lasīja savu, īpaši šim notikumam sacerētu dzejoli.

Lībiešu mantojuma dienas izskaņā vēl pāris rotaļu un tautasdziesmu kopā ar folkloras kopām “Malībieš’” un “Cielava” un viesi no Igaunijas – Latvijas robežas devās uz Ainažu kultūras namu, lai pie tējas krūzes pārrunātu turpmāko sadarbību.

Svētku uzrunas latviešu un igauņu valodās tulkoja Livonijas institūta pārstāve Milda Kurpniece.

Šogad pasākumu rīkoja MakeArtVidzemes lībiskā kultūrtelpa un Limbažu novada pašvaldība.