Izglītība
izglit1

26. martā Limbažu novada Izglītības pārvalde organizēja semināru par neformālās izglītības programmu īstenošanu. Tā mērķis bija informēt par izmaiņām, ko nosaka Ministru Kabineta 2023.gada 13. jūlija noteikumi nr. 395 “Kārtība, kādā tiek izsniegtas atļaujas neformālās izglītības programmas īstenošanai”. Atbilstoši tiem Limbažu novada pašvaldībā spēku zaudējuši 2021. gada 25. novembra saistošie noteikumi Nr. 30 “Par interešu un pieaugušo neformālās izglītības programmu licencēšanu". 21.02. 2023. Limbažu novada dome apstiprināja saistošos noteikumus “Par interešu izglītības programmu licencēšanu”. Savukārt personām, kuras vēlas īstenot neformālās izglītības programmas un nav reģistrētas Izglītības iestāžu reģistrā, MK noteikumu nr.395 noteiktajā kārtībā jāiesniedz programma Izglītības pārvaldē, lai Interešu izglītības programmu licenču un neformālās izglītības programmu atļauju izsniegšanas komisija to var izvērtēt un pieņemt lēmumu par atļaujas izsniegšanu konkrētās programmas īstenošanai.

Akreditētas izglītības iestādes, kā arī Nacionālo bruņoto spēku vienības ir tiesīgas īstenot neformālās izglītības programmas bez atļaujas saņemšanas.

Juridiskās un fiziskās personas, kuras līdz 2023. gada 31. maijam saņēmušas pašvaldības licenci pieaugušo neformālās izglītības programmas īstenošanai, ir tiesīgas turpināt attiecīgās izglītības programmas īstenošanu ne ilgāk kā līdz 2024. gada 31. maijam.

Izglītības pārvaldes galvenā speciāliste – metodiķe Maija Andersone iepazīstināja klātesošos ar normatīvajos aktos noteikto pašvaldības atbildību par pieaugušo izglītības īstenošanu. Minētie MK noteikumi nosaka, ka izglītības programmas tiek reģistrētas attiecīgās administratīvās teritorijas pašvaldībā. Atļaujas nepieciešamas visām personām, kuras nav reģistrētas Izglītības iestāžu reģistrā. IZM ir izstrādājusi Vadlīnijas, kas sniedz izglītotājiem metodisku atbalstu atļauju saņemšanai.

Seminārā raisījās diskusijas par neformālās izglītības programmu īstenošanu sporta un skaistumkopšanas jomā. Būtiski ir izglītotājiem un tiem, kuri izmanto neformālās izglītības iespējas, zināt, ka, neformālās izglītības programmu apgūstot, nevar saņemt valsts atzītu sertifikātu vai apliecību par kvalifikāciju kādā profesijā. Šāda programma var sniegt vien papildu zināšanas un prasmes. Plašas iespējas īstenot neformālās izglītības programmas ir arī kultūras iestādēm, piemēram, bibliotēkām, un nevalstiskajām organizācijām.

Limbažu novada Izglītības pārvalde informē, ka Interešu izglītības programmu licenču un neformālās izglītības programmu atļauju izsniegšanas komisijas sēde būs 30. aprīlī. Lūgums ar jautājumiem vērsties pie šīs komisijas sekretāres Izglītības pārvaldē.