Bibliotēka Vide
udens1

Pasaules ūdens dienā 22.martā salacgrīviešu " Bibliokuģis "Krišjānis Valdemārs"" viesojās Svētciema bibliotēkā sarunu vakarā, lai kopīgi baudot pavasarīgo zemes dzirkstošo veldzi - spirdzinošās kļavu sulas - diskutētu par ūdeņu tīrību, jūras resursiem un piekrastnieku dzīvi starp nozvejas kvotām un zivju nabadzību. Kā to visu ietekmē pasaules ūdens resursi un kā šo ūdeni mums darīt tīru lokālpatriotiskā aspektā?

Te lieti noderēja kadri no dokumentālās filmas "Mēs un jūra" (1974), kur redzamas tolaik jaunizbūvētās zvejnieku kopsaimniecības "Brīvais vilnis" attīrīšanas ietaises un toreizējā uzņēmuma celtniecības daļas vadītāja Voldemāra Stiķa aizraujošais un pārliecinātais stāstījums draugiem no Vācijas Demokrātiskās Republikas par šī krasta iedzīvotāju cīņu Baltijas jūras ūdeņu aizsardzībā.

Bibliotēkas vadītāja Līga Borozdina visus priecēja ar tikko atklāto fotogrāfa Valda Brauna personālizstādi "Sāļie vēji", kas stāsta par piekrastes zvejiem pagājušā gadsimta septiņdesmitajos un astoņdesmitajos gados. Ar šo melnbalto dzīves dokumentējumu fotomākslā lieliski sasaucās režisores Rūtas Celmas filma "Zvejnieks"(1981) par Kuivižu piekrastnieku Jāni Skuju, kad laši bija lielāki un jūra devīgāka. Kā mūsdienās jauniešus ieinteresēt iet jūrā? Šo problēmu videostāstā "Draugs, Tevi gaida jūra!" (2020) iztirzā mūspuses tālbraucēji kapteiņi Ingus Siliņš, Normunds Vilkaušs un Mārcis Skuja, kam labas pamatzināšanas Salacgrīvas jūrniecības koledžā deva jūrskolotājs Valdis Ozoliņš. Bibliokuģa komanda arī šogad turpinās 2014.gadā aizsākto jūrniecības arodu popularizēšanu, izdodot jau ceturto Salacgrīvas literāro almanahu "Zutiņš", kā arī tiekoties ar jauniešiem skolās, bibliotēkās un jaunsargu vasaras nometnēs.

Gints ŠĪMANIS.

Justīnes BOROZDINAS foto.