Projekti, fondu aktualitātes

2019.gada novembra beigās pašvaldība noslēgusi vienošanos ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru par projekta ”Pakalpojumu infrastruktūras attīstība deinstitucionalizācijas plāna īstenošanai Limbažu novadā” īstenošanu, un šobrīd, saskaņā ar izstrādāto būvprojektu sociālo pakalpojumu centra izveidei Limbažos, Cēsu ielā 7, noris atklāts konkurss būvdarbu veicēja izvēlei.
Projekta mērķis: sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveide Limbažu novada pašvaldībā.

Rezultāti: izveidotas 12 grupu dzīvokļu vietas un 2 atelpas brīža pakalpojuma vietas pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem.
Projekta īstenošanas laiks - no 2019.gada decembra līdz 2021.gada decembra beigām.

Kopējās izmaksas - EUR 790 123.50, no tā ERAF finansējums EUR 407 493.17 un valsts finansējums EUR 19 260.20.

Saskaņā ar Individuālo izvērtējumu 2017.gadā, Limbažu novadā nepieciešams grupu dzīvokļu pakalpojums 13 pilngadīgām personām un īslaicīgās sociālās aprūpes pakalpojums jeb atelpas brīža pakalpojums 11 pilngadīgām personām, sniedzot atbilstošu risinājumu krīzes situācijā. Lai sasniegtu projekta mērķi, tiks veikta ēkas būvniecība Limbažos, Cēsu ielā 7, kas nodrošinās 12 grupu dzīvokļu vietas un atelpas brīža pakalpojumu divas uzturēšanās vietas pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem, vidēji 8 personām mēnesī.
Limbažu novadā pašreiz nav pieejams grupu dzīvokļa pakalpojums, jo šeit nav izveidota nepieciešamā infrastruktūra. Plānots, ka izveidojot grupu dzīvokļus, tiks nodrošināts mājoklis un atbalsts sociālo problēmu risināšanā pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem, kurām ir objektīvas grūtības dzīvot patstāvīgi, bet nav nepieciešama atrašanās ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā. Grupu dzīvoklī pilngadīgas personas ar garīgā rakstura traucējumiem darbspējīgā vecumā speciālistu uzraudzībā apgūs prasmes un iemaņas patstāvīgas dzīves uzsākšanai. Bieži šīm personām ir arī funkcionāla rakstura traucējumi. Pašreiz daļa no šīs mērķa grupas dzīvo dažādās ilgstošās aprūpes institūcijās, bet ir arī vairākas personas, kas dzīvo savās ģimenēs, un, to vecākiem, pieaugot gadu skaitam, kļūst arvien sarežģītāk rūpēties par saviem bērniem ar garīga rakstura traucējumiem. Tādēļ nepieciešama grupu dzīvokļu izveide, kur tiks nodrošinās šo personu turpmākais atbalsts pastāvīgas dzīves uzsākšanai.

Ģimenēs, kurās ir pilngadīgi ģimenes locekļi ar garīga rakstura traucējumiem, kādam no ģimenes locekļiem visa uzmanība un laiks jāvelta vienam vai pat vairākiem ģimenes locekļiem visu diennakti, kas veicina vecāku izdegšanas sindromu, jo nav iespējams atpūsties. Nepieciešams atelpas brīža pakalpojums, kas ir īslaicīgs sociālās aprūpes pakalpojums un ietver personas ar garīga rakstura traucējumiem uzraudzību, pašaprūpes nodrošināšanu, speciālistu konsultācijas un ēdināšanu četras reizes dienā, pastaigas un saturīgu brīvā laika pavadīšanu. Rezultātā vecākiem būs iespēja pilnvērtīgi atpūsties, atstājot pilngadīgo ģimenes locekli speciālistu uzraudzībā diennakti. Lai nodrošinātu šādu pakalpojumu, plānots izveidot atbilstošu infrastruktūru un nodrošināt speciālistu pieejamību. Plānots, ka izveidoto atelpas brīža infrastruktūru varēs izmantot arī personas, kam nepieciešami grupu dzīvokļu pakalpojumi, bet šo personu piederīgie un pašas personas nav gatavas uzreiz izmantot šādu pakalpojumu.

Šī projekta ietvaros paredzēta tādu sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras attīstīšana, kurus izmantos 9.2.2.1. pasākuma "Deinstitucionalizācija" mērķa grupas personas.

Dace Romberga,
attīstības un projektu koordinatore