Konkurss

Šī gada jūnijā ikvienam bija iespēja pieteikt savu, drauga vai kolēģa īpašumu konkursā “Limbažu novada sakoptākā sēta 2023”, ko organizē Limbažu novada pašvaldība. Tā mērķis ir ne tikai apzināt sakoptākos īpašumus, bet arī veicināt iedzīvotāju aktivitāti un līdzdalību kultūrvides, ainaviski labiekārtotas vides un videi draudzīgas dzīves veidošanu Limbažu novadā.

Tik pat ļoti, cik sakoptie īpašumi priecēja konkursa komisijas locekļus, grezni rotātā Puikules muižā Puikulē 8. septembrī pacilājošā svētku atmosfērā tika sagaidīti konkursanti apbalvošanas ceremonijā, lai teiktu paldies par iedvesmu un ieguldīto darbu savas apkārtējās vides sakopšanā. Šogad konkursā tika saņemts rekordliels pieteikumu skaits - 35, kuru īpašumi tika vērtēti 4 kategorijās. Vakara gaitā nominantus sveica ar krāšņiem ziediem un apbalvojumiem Limbažu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs, apvienības pārvalžu vadītāji un citi klātesošie. Ar stāstiem un fotogrāfijām par piedzīvoto, viesojoties saimniecībās, dalījās vērtēšanas komisija, kas sevi labprātāk dēvēja par baudītājiem.

D. Straubergs izteica pateicību konkursa rīkotājiem un atbalstītājiem, kuri ar savu enerģiju noticēja konkursa nepieciešamībai, īpaši, Limbažu novada domes deputātei Regīnai Tamanei. Viņš uzsvēra, ka visi konkursa nominanti ir veiksmīgs piemērs sabiedrībai. Idejas un domas, kas tiek realizētas sakoptajos pagalmos un dārzos, nav tikai saimnieku sētas enerģija, tā soli pa solītim lēnām izplūst tālāk un nokļūst arī pie citiem, padarot mūsu mazo Limbažu novada pasaulīti kopā skaistāku un skaistāku.

foto

Nominācijā “Sakoptākā ražojošā lauku sēta”

1. vietu saņēma saimniecība “Ielejas” Braslavas pagastā, kur saimnieko Ruta un Boriss Onofrijčuki. Saimnieki nodarbojas ar piena lopkopību, audzē stādus, tomātus un gurķus pārdošanai. Brīvajā laikā saimniece cepot arī ļoti garšīgas un skaistas tortes.
2. vieta – saimniecībai “Liepiņas” Brīvzemnieku pagastā, kur saimniece Inese Grasberga ikdienā rūpējas par gandrīz 180 dažādu vecumu jaunlopu un slaucamo govju ganāmpulku. Saimniecībā var aplūkot arī vecos darbarīkus un senlietas, kuru saglabāšana ir viena no saimnieces aizraušanām.
3. vietu ieguva saimniecība “Atvari” Liepupes pagastā, kur saimniece Inguna Zvīne nodarbojas ar  puķu stādu audzēšanu. Sezonā tiekot izaudzēti vairāki tūkstoši visdažādāko vasaras puķu. Otrs peļņas avots ir paliela dējējvistu saime.

foto

Nominācijā “Sakoptākā lauku sēta”

1. vietu saņēma saimniecība “Elfijas’’ Limbažu pagastā, kur no 2004. gada saimnieko Karīna Alute un Zigmunds Zauls. Kā stāsta saimnieks, agrāk skaisti iekoptajā dārzā, ko vērtēšanas komisija salīdzināja ar Likteņdārzu, bijis tikai mežs. Laikam ejot ir uzcelta māja, pirtiņa, iekoptas puķu dobes un omulīga atpūtas vieta ezera krastā, sastādīti jauni koki – pārsvarā skujkoki, un krūmi. Dārzā apskatāmi vairāk nekā 500 šķirņu hostas, ko iespējams arī iegādāties.
2. vietu - saimniecība “Mikas” Staiceles pagastā, kur ikdienā saimnieko Māra Rutkovska, bet brīvajos brīžos sabrauc un rosās visa plašā saime – padsmit cilvēku. Īpašuma dokumenti ģimenei ir pieejami ne tikai elektroniski, bet arī saglabājušies oriģināli, kas rakstīti uz pergamenta ar tinti. Plaši koptajā dārzā ir pieejami 3000 hortenziju stādi ar 50 šķirnēm, 300 peonijas un ap 200 rozēm.
3. vietu - saimniecība  “Ozoliņi” Katvaru pagastā, kur mundrā un dzīvespriecīgā saimniece Velta Ludviga, neskatoties uz cienījamo vecumu, dārzus iekopj viena pati jau vairāk kā 20 gadus.

foto

Nominācijā “Sakoptākā individuālā apbūve”

1. vieta tika piešķirta īpašumam Āķu ielā 8 Salacgrīvas pagastā, kurā saimnieko Sandra Zariņa kopā ar dēlu, vedeklu un mazdēlu.
2. vieta – īpašumam Dzirnavu ielā 11a Staicelē, kurā saimnieki Inta un Jānis Treimaņi iekopuši varenu rožu dārzu ar 165 rožu šķirnēm.
3. vieta – īpašumam “Teodori” Katvaru pagastā, kurā jau 30 gadus saimnieko Svetlana Lūse.

foto

Nominācijā “Sakoptākā daudzdzīvokļu māja”

1. vieta piešķirta namam Krišjāņa Barona ielā 3 Ainažos. Lai apsaimniekotu teritoriju un daudzdzīvokļu namu, ir izveidota arī biedrība “Zaļā māja”, kas piesaista līdzfinansējumu labiekārtošanai, piedaloties dažādos konkursos un projektos.
2. vieta - namam Krišjāņa Valdemāra ielā 93 Ainažos, kas īpaši izceļas ar puķu podu izrotātajiem balkoniem. Labiekārtotajā pagalmā ir smilšu kaste bērniem, basketbola grozs pusaudžiem un soliņš atpūtai.
3. vieta – namam Kalēju ielā 7a Alojā, kur 12 dzīvokļu mājas teritorijas un apstādījumu iekopšanā iesaistās visi tās iemītnieki.

foto

Pateicības rakstus par sirdsdarbu sakoptas vides veidošanā saņēma 17 nominanti, kuru dārzi un pagalmi priecēja ne mazāk kā godalgoto vietu ieguvēju īpašumi: Saimniecības - “Laši” Viļķenes pagastā, “Ausekļi” Viļķenes pagastā, Lāču muiža Pāles pagastā, “Pīleņģi” Braslavas pagastā,  “Lāčplēši” Katvaru pagastā, “Kronīšī” Viļķenes pagastā, “Strēlnieki” Umurgas pagastā, “Vaivari” Brīvzemnieku pagastā, “Rubeņi” Brīvzemnieku pagastā, “Pagasta padome” Brīvzemnieku pagastā, “Skoliņas” Brīvzemnieku pagastā; Īpašumi Ausekļa ielā 5a Alojā, Skolas ielā 4 Staicelē, Viršu ielā 3 Viļķenes pagastā, Salas ielā 31 Salacgrīvā un daudzdzīvokļu nami Pērnavas ielā 17 Salacgrīvā un Krišjāņa Barona ielā 7/2 Ainažos.

Pirmo trīs vietu ieguvēji katrā nominācijā saņēma naudas balvas, attiecīgi – 200, 150 un 100 eiro. Godalgotās 1. vietas saņēma arī goda plāksni “Sakoptākais Limbažu novada īpašums 2023” un balvas no ZAAO, kas tika piešķirtas trim no četrām nominācijām. Apbalvošanas ceremonijā simpātiju balvu pasniedza arī SIA “Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs” Limbažu birojs. Galveno balvu – dāvanu karti 300 eiro vērtībā Limbažu biroja pakalpojumiem, saņēma saimniecība Umurgas pagastā “Strēlnieki”, kur saimnieko Jānis Miķelsons. Simpātiju balvas saņēma arī Viļķenes pagasta “Kronīši” un zemnieku saimniecība “Liepiņas”.  

Uzrunājot klātesošos, LLKC Limbažu biroja vadītājs Aigars Legzdiņš teica, ka, viņaprāt, nominācija “Ražojošā lauku sēta” ir pati sarežģītākā, jo pirmais, kas nāk prātā, domājot par lauksaimniecību, ir traktori, tehnikas, ražošanas ēkas, liellopu ganāmpulki. Bet, lai to visu apvienotu un izveidotu skaistu un sakoptu apkārtējo vidi, ir nepieciešama ne tikai iedvesma, bet arī ļoti, ļoti daudz darba. “Nešaubos, ka latviešiem tas ir iedots gēnos, un ceram, ka ar šī konkursa palīdzību spēsim latviešu gēnus celt gaismā, un Latvija paliks arvien skaistāka,” novēlēja A. Legzdiņš.

Pasākuma noslēgumā pateicības par izrādīto entuziasmu un ieinteresētību piedalīties sakoptāko sētu vērtēšanā saņēma arī konkursa komisijas pārstāvji, ko Regīna Tamane nosauca par “Zvaigžņu komanda”. Vērtēšanas komisijā bija Māris Beļaunieks, Limbažu novada domes priekšsēdētāja pirmais vietnieks un komisijas priekšsēdētājs, Regīna Tamane, Limbažu novada pašvaldības domes deputāte,  Diāna Perševica, Limbažu apvienības pārvaldes ainavu arhitekte, Gundega Upīte – Vīksna, Salacgrīvas apvienības pārvaldes ainavu arhitekte, Dace Tauriņa, Brīvzemnieku pagasta pakalpojumu sniegšanas centra vadītāja, Dace Siliņa un Aiga Briede, daiļdārznieces un Limbažu lauku sieviešu apvienības “Lemisele” pārstāves, Zane Strēlniece, daiļdārzniece, floriste un floristikas darbnīcas “Zaļā bize” īpašniece, Jautrīte Legzdiņa, SIA “Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs” Limbažu biroja pārstāve.

foto