Aktualitātes Kultūra

Baumaņu Kārļa piemineklim 25

Kopš Baumaņu Kārļa pieminekļa atklāšanas Limbažos, 1998.gada 16.maijā pagājis jau ceturtdaļgadsimts. Šķietami pieticīgais piemineklis, ko par tuvu un tālu vāktiem tautas ziedojumiem veidoja tēlnieki Zigrīda un Juris Rapas un arhitekts Ainārs Āboliņš, jau sen kļuvis par neatņemamu un neizdzēšamu daļu no veco Limbažu centra ainavas.

Tā atklāšanas ceremonija bija viens no lielākajiem valstiskajiem pasākumiem pilsētas jaunāko laiku vēsturē un pulcēja gandrīz tūkstoti skatītāju un brīvprātīgu ceremonijas dalībnieku ar ziediem. Kā goda viesi ieradās Valsts Prezidents Guntis Ulmanis un tobrīd valsts priekšgalā stāvošie politiķi Valdis Birkavs, Vilis Krištopāns un Kārlis Leiškalns. Savā runā Prezidents apsolīja tautai, ka Latvijā vairs nebūs ne atstumtu ne aizmirstu pilsoņu. Tikpat nozīmīga vai pat svarīgāka limbažniekiem bija pieminekļa komitejas priekšsēdētāja Ulda Paškēvica runa, kur jaunā piemiņas vieta tika nosaukta par tiltu starp novada pagājību un šodienu.

Pēc augstajiem vīriem pie pieminekļa devās tauta un ar savām veltēm iecēla skulptūru novada Svētvietas godā. Pagājuši jau 25 gadi, bet limbažnieku nestie ziedi nepārstāj gulties pie Baumaņu Kārļa kājām un piemiņa par dižo novadnieku nepārstāj būt svēta. 

Pielikumā 2 attēli no Limbažu muzeja krājuma:

Valsts prezidenta Gunta Ulmaņa uzruna Limbažos pieminekļa atklāšana himnas autoram Baumaņu Kārlim, Limbažu iedzīvotāji laukumā pie pieminekļa, foto G. Pīlāgs, 1998. gada 16. maijā.

Pieminekļa makets Baumaņu Kārlim tēlnieku Jura un Zigrīdas Rapu darbnīcā Rīgā, Maskavas ielā. 1997.g.