Bibliotēka Konference
foto

Šodien, 10. maijā, Limbažu Galvenajā bibliotēkā sadarbībā ar Limbažu muzeju un Latvijas Nacionālo bibliotēku notika zinātniskā konference “Izdevējdarbība Limbažos un apkārtnē cauri gadsimtiem”. Iepazīstinot klātesošos ar dienas programmu, kultūras žurnāliste, Rakstniecības un mūzikas muzeja izglītojošā darba vadītāja un konferences moderatore Liega Piešiņa, uzsvēra, ka caur vēsturi un šodienu tiks sumināta ne tikai grāmata, bet arī cilvēki, kuri grāmatu lasa un tās rada.

Dzintra Dzene, Limbažu Galvenās bibliotēkas direktore, atklājot konferenci, izteica pateicību Latvijas Nacionālajai bibliotēkai par iespēju iesaistīties projektā, ko finansē Valsts kultūrkapitāla fonds un Kultūras ministrija, Limbažiem tik nozīmīgajā 800 gadu jubilejā un zem visai tautai nozīmīgā notikuma “Ceļā uz Latviešu grāmatai 500” zīmes. Sirsnīgs paldies par ieguldījumu un interesi kultūras mantojuma apzināšanā tika izteikts arī visiem sadarbības partneriem, konferences lektoriem un klātesošajiem. “Uz šīs konferences un savākto materiālu pamata esam iecerējuši izveidot arī ceļojošo izstādi, kas būtu pamats izziņai arī mūsu skolām, skolēniem, kā arī turpināt arī digitālo datu apkopošanu, izmantojot mūsdienu digitālās tehnoloģijas,” informēja Dz. Dzene.

Konferences pirmajā daļā ar referātu lasījumiem uzstājās vieslektori – Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) vadošais pētnieks Mārtiņš Mintaurs, iepazīstinot ar grāmatniecību kultūras vēsturē un tās izpētes perspektīvām; Jana Dreimane,  LNB vadošā pētniece, par izdevējdarbību Vidzemē līdz 1944. gadam - ieskats vēstures avotu daudzveidībā; Limbažu muzeja galvenā krājuma glabātāja Diāna Nipāne par izdevējdarbības pirmsākumiem Limbažos un apkārtnē – grāmatizdevēji un izplatītāji 19. gs. beigās. Pārtraukuma laikā klātesošajiem bija iespēja aplūkot arī īpaši izmeklētu grāmatu izstādi “Limbažu un apkārtnes izdevējdarbība – senie izdevumi”, kur vairākas no tām iespiestas 1900. gadu sākumā. Konferences otrajā daļā klātesošie diskutēja par aktuālo mūsdienās, kā arī uzzināja vērtīgu informāciju par Limbažu laikrakstiem LNB krājumā un portālā Periodika.lv, ko prezentēja LNB galvenā bibliogrāfe Kristina Papule. Žurnāliste Īrisa Daiņa dalījās ar “Limbažu novada laikraksta trīs pakāpieni” prezentāciju, bet par izdevējdarbību Limbažu novadā mūsdienās stāstīja Mārīte Saulīte, Limbažu novada pašvaldības Kultūras pārvaldes kultūras metodiķe.

Limbažu novada Kultūras pārvaldes vadītāja Evija Keisele konferences laikā atzinīgi novērtēja Limbažu Galvenās bibliotēkas komandas ieguldīto darbu, lai Limbažu pilsēta būtu viena no pārstāvētajiem partneriem projektā “Ceļā uz Latviešu grāmatai 500 Latvijas reģionos: izdevējdarbība un tekstu izplatība senāk un tagad”. Tā ietvaros ar daudzveidīgiem pasākumiem – semināriem, konferencēm, lasījumiem, izstādēm, konkursiem, kas izgaismo ar grāmatniecību saistītos notikumus, vietas un personības, notiks arī citviet Latvijā - Daugavpilī, Liepājā, Valkā, Bauskā, Jelgavā un Rīgā.

Konference notiek Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītā projekta "Ceļā uz "Latviešu grāmatai 500″ Latvijas reģionos: izdevējdarbība un tekstu izplatība senāk un tagad" ietvaros.

logo josla
foto
foto