Seniori Izglītība
seniori macas

2023.gads Eiropā ir pieteikts kā prasmju gads, kurā īpaši aktualizēta tiek digitālo prasmju apguve. Tāpēc Limbažu novada pašvaldībā dažādām mērķa grupām tiek piedāvāta Baltijas Datoru akadēmijas izstrādātā 7 moduļu programma ”Digitālo pakalpojumu izmantošana ikdienas dzīves situāciju risināšanā”. Finansējumu nodrošina Eiropas Savienības Erasmus+ programmas projekts “Nacionālie koordinatori Eiropas programmas ieviešanai Latvijas pieaugušo izglītībā”. Programmā aptverts plašs jautājumu loks – no digitālo iekārtu lietošanas pamatprasmēm līdz elektroniskai saziņai ar dažādām institūcijām.

 Vasarā šo programmu atbilstoši Līgumam ar IZM Limbažu vidusskola piedāvāja Sociālā dienesta darbiniekiem un klientiem. Novembrī programmas moduļus 2 senioru grupas apguva Limbažu Galvenajā bibliotēkā. Nodarbības vadīja topošā pedagoģe, kurai ir bibliotēkas darba pieredze informācijas meklēšanā un sadarbībā ar pieaugušo mērķa grupām, un datorsistēmu administrators, kurš pašlaik studē kiberdrošību un programmēšanu.

Pirms mācībām tika apzinātas senioru vajadzības un vēlmes. Aptaujā atklājās viņu ieinteresētība justies drošāk digitālajā pasaulē – gan izmantojot datoru, gan telefonu, gan veicot noteiktas ikdienas darbības, piemēram, veikalā.Tas tika ņemts vērā, papildinot programmu moduļu saturu. Seniori saņēma arī metodisko lapu ”Telefona ABC”. Tā kā 2/3 aptaujāto atzina, ka sastapušies ar krāpnieciskiem gadījumiem digitālajā vidē, tad moduļu saturā vairāk tika akcentēti jautājumi par IT drošību un kritisko domāšanu. Katrā nodarbībā seniori saņēma atbalstu ikdienas problēmsituāciju risināšanā. Lai nodrošinātu projekta ilgtspēju, Limbažu Galvenā bibliotēka nākamgad turpinās sniegt senioriem individuālu atbalstu digitālajā jomā. 

Programmas pilotēšanas gaitā tika gūta pieredze darbā ar konkrētu mērķa grupu – senioriem, viņu uzrunāšanā un motivēšanā. Tā kā dalībniekiem bija dažāda līmeņa zināšanas, liela vērība tika pievērsta individuālā darba metodēm un jautājumu atkārtošanai.Tika veidota atgriezeniskā saite, veikta testēšana, notika arī pārrunas. Apliecības par programmas dažāda līmeņa moduļu apguvi saņēma 19 dalībnieki. Vērtīgu pieredzi guva abi pasniedzēji.

Noslēguma aptaujas anketas liecina, ka kursi bijuši lietderīgi un ka iegūtās prasmes turpmāk noderēs. Vērtējot pasniedzēju darbu, seniori pozitīvi atzīmēja viņu atsaucību un prasmi izskaidrot. Gandrīz visi atzina, ka nākotnē vēlētos papildināt savas digitālās prasmes. To nākamajā gadā varēs, iesaistoties Atveseļošanas fonda projektā “Sabiedrības digitālo prasmju attīstība”, ko īstenos Vides aizsardzības un reģionālā attīstības ministrija sadarbībā ar pašvaldībām. Projekta mērķis ir veicināt digitālo pašapkalpošanās prasmju attīstību sabiedrībā, tādējādi veicinot personu veiksmīgāku iekļaušanos sabiedrībā, t.sk. nodarbinātībā, ikdienas sadzīves jautājumu mūsdienīgā risināšanā un dzīves kvalitātes uzlabošanā.

Izglītības pārvaldes izglītības darba speciāliste

Vaira Ābele

Senioru grupas ar pasniedzējiem Elvu Toriņecu un Raivi Lauri Litvinu.