Muzejs
foto

Baumaņu Kārļa 188 dzimšanas dienā, 11. maijā, Limbažu  muzejā krāšņi un sirsnīgi tika atklāta izstāde “Baumaņu Kārlis un dziedāšanas tradīcijas Limbažu novadā”, kas veltīta Dziesmu svētkiem. Atklāšanas pasākumā, skanot elegantai un pacilātai klaviermūzikai, ko izpildīja muzikants Māris Grīnbergs, Baumaņu Kārlis, kuru brīnišķīgi attēloja aktieris Imants Strads, klātesošos cienāja ar savu mīļāko dzērienu – boli, un uzkodām. Atmosfēra muzejā un saulainais pavasaris aiz loga raisīja uz draudzīgām sarunām, smiekliem, dziesmu dziedāšanu un mirkļu iemūžināšanu fotogrāfijās.

Izstādes atklāšanā muzeja direktore Elēna Silāja uzsvēra, ka izstāde visai Latvijai atklās arī vairākus mazāk zināmus un pat nezināmus faktus no Baumaņu Kārļa dzīves. Direktore izteica pateicību muzeja kolektīvam pētniecības procesā, krājuma priekšmetu atlasē, iekārtošanā un visiem, kuri ir piedalījušies izstādes tapšanas procesā, pasniedzot ziedus pētniekiem Jurim Pavlovičam un Gundaram Plešam, krājuma glabātājām Diānai Nipānei un Ievai Celmiņai, māksliniecei Aijai Brikmanei. Ziedus dāvināja un pateicības vārdus teica daudzi klātesošie, tai skaitā, Kultūras pārvaldes vadītāja Evija Keisele, cildinot komponistu, Latvijas Republikas valsts himnas "Dievs, svētī Latviju" autoru Baumaņu Kārli un viņa nozīmi Limbažiem Limbažu novada pašvaldības vārdā.

Izstādē iekļautas vairākas savstarpēji saistītas tēmas - Dziesmu svētku tradīcijas aizsākumi Limbažu novadā un pirmo aktīvāko novada koru darbība, Baumaņu Kārļa sasaiste ar Dziesmu svētku rīkošanu, repertuāra atlasi un citām aktivitātēm, kā arī publiskā tēla atspoguļojums.  Iepazīstinot ar izstādes tapšanas procesu, galvenais muzeja speciālists G. Plešs stāstīja, ka Baumaņu Kārlis esot personība, ko varētu pētīt, pētīt un pētīt. No daudzajiem un reizēm mulsinošajiem dzīves notikumu līkločiem, kas apvij Baumaņu Kārli, pētnieki šoreiz vēlējušies izcelt neierastāku šķautni, izpētot himnas autora sarakstes un emocijas laikā, kas apvijas ar Dziesmu svētkiem un to norisi, izceļot arī lokālo Dziesmu svētku tradīciju Limbažos un apkārtnē. Ekspozīcijā ir iekļauti ne tikai dažādi interesanti fakti un pieraksti, bet aplūkojamas arī četras lielformāta fotogrāfijas, kas iepazīstina ar Baumaņu Kārļa personības publisko tēlu un stila izjūtu. Juris Pavlovičs skaidroja: “Mūsu priekšā ir ģēnijs. Tas bija laiks, kad slaveni cilvēki noteica modi vai pieņēma kādu tendenci, un tikai tad tā aizgāja pasaulē. Un Baumaņu Kārlis visās sava ārējā veidola izpausmēs bija ultra moderns, un šie četri attēli par to liecina.” Ārējais veidols, kādu K. Baumanis bija pieņēmis, bija stipri līdzīgs tādu slavenu cilvēku veidolam kā Linkolns, Žils Verns, Francijas imperators Napoleons III, Britu troņmantnieks Eduards, nākamais karalis Eduards VII.

Muzeja darbinieki apmeklētājus gaidīs arī 13. maijā Eiropas Muzeju nakts pasākuma laikā, kad ekspozīcija būs papildināta ar jaunām autentiskām amatniecības lietām, paspilgtinot Dziesmu svētku tradīciju tēmu. Ieeja muzejos akcijas laikā ir bez maksas. Vairāk par Muzeju naktīm Limbažu novadā iespējams uzzināt http://www.visitlimbazi.lv/lv/jaunumi?2927

foto
foto