Jaunieši Projektu jaunumi
proje

Lai veicinātu jauniešu atbalsta aktivitātes arī ārpus formālās izglītības, pašvaldība katru gadu izsludina konkursu jauniešu iniciatīvu projektu pieteikumiem. Limbažu novada Izglītības pārvalde jau ir izvērtējusi 14 projektu pieteikumus. Katram projektam maksimālais finansējums ir ne vairāk kā 350,00 EUR. Nozīmīgi, ka jaunatnes iniciatīvas izplāno, ierosina un īsteno paši jaunieši.

Atbalstu guvuši šādi jauniešu iniciatīvu projekti:

  1. Projekts “Koučings jauniešiem” palīdzēs jauniešiem izvēlēties savu dzīves ceļu pēc pamatskolas/vidusskolas pabeigšanas, palīdzēs saprast, ko jaunietis vēlas darīt nākotnē, kā arī sagatavoties pieaugušo dzīvei un pašam pieņemt lēmumus. Projektā ir plānots izveidot 4 grupu un 6 individuālās koučinga sesijas jauniešiem no 9.-12.klasei ar mērķi jauniešiem pilnveidoties, saprast savu dzīves ceļu pēc 9. vai 12.klases absolvēšanas.
  2. Projekts “Ko tu zina pa Salacgrivs gal” domāts sabiedrības saliedēšanai. Visiem novada iedzīvotājiem būs iespēja piedalīties Salacgrīvas apkārtnes vēsturisko faktu erudīcijas spēlē, pārbaudot un bagātinot savas zināšanas par Salacgrīvu.
  3. Projekta “Kur tas i?- izzini Limbažu novadu!” mērķis ir apkopot informāciju par jauniešu iecienītākajām vietām Limbažu novadā un izveidot spēli, kurā jāatrod kartīšu pāris – uz vienas kartītes nofotogrāfētās vietas attēls, bet uz otras kartītes – vietas nosaukums ar QR kodu, kuru noskanējot varēs iegūt vairāk informācijas par šo vietu (apraksts, attēls). Šo spēli varēs plaši pielietot gan dažādos pasākumos, gan novada skolu un jaunatnes politikas īstenošanai ikdienā, neformālās aktivitātēs, lai vairotu jauniešu zināšanas un veicinātu viņu piederības izjūtu Limbažu novadam un patriotismu. Spēli varēs izmantot arī kā Limbažu novadu prezentējošu materiālu, piemēram, kā dāvanu novada viesiem un sadarbības partneriem.
  4. Projekts “Sporta spēles Bīriņos” dos iespēju ne tikai Bīriņu iedzīvotājiem, bet arī citu pagastu iedzīvotājiem satikties vienuviet, pavadīt veselīgu, sportisku un pozitīvu dienu. Galvenās aktivitātes būs komandu sporta spēles un dažādas individuālās sacensības š.g. 2.jūlijā Bīriņos.
  5. Projekts “Jaunietis Limbažu novadam” dos iespēju uzklausīt pieredzējušu un atraktīvu viesi, kas spēj uzrunāt jauniešus, iedvesmot un pārliecināt, ka ir dzīve un iespējas ārpus digitālās vides. Projekta mērķis ir veicināt jauniešu socializēšanos, iztikt kādu laiku bez viedierīces.
  6. Projekts “Lietotu mantu tirgus “Krasta andele” papildinās Salacgrīvā tradicionālo pasākumu “Krastu mačs”. “Krasta andele” ir saliedējošs, aizraujošs projekts, kura laikā visiem Limbažu novada iedzīvotājiem, kas to vēlas, būs iespēja pārdot vai mainīties ar savām personīgajām mantām, kas vairs nav nepieciešamas, un dot tām otru elpu. Tai pat laikā visiem – gan novada iedzīvotājiem, gan viesiem – ir iespēja, atrodot sev ko noderīgu, iegādāties šīs mantas.
  7. Projekta “Mirklis atelpai” mērķis ir, organizējot saliedēšanās aktivitātes Staiceles pamatskolas skolēnu pašpārvaldes dalībniekiem (kopskaitā 25), labiekārtot Atpūtas telpu skolā. Divu dienu pasākumā skolēni veiks dažādas aktivitātes, piedalīsies ideju talkās skolas vides sakopšanā, pārrunās pagājušā mācību gada aktivitātes, veidos prezentāciju Staiceles pamatskolas skolēniem jaunajā mācību gadā, lai piesaistītu skolēnus dalībai skolēnu pašpārvaldē. Pasākuma laikā tiks iegādāts plānotais inventārs, lai labiekārtotu Atpūtas telpu.
  8. Projekta “Miķeļdienas jampadracis” galvenais mērķis ir stiprināt latviskās tradīcijas un padziļināt skolēnu un vietējo iedzīvotāju interesi par latviešu folkloru un tradīcijām. Pasākums notiks Krišjāņa Valdemāra Ainažu pamatskolas teritorijā. Ir paredzēts tirdziņš, radošās darbnīcas, izstāde ar skolēnu veidotām rudens velšu kompozīcijām, koncerts, sportiskas un dažādas uz latviskām tradīcijām balstītas aktivitātes. Mērķa grupa ir pamatskolas skolēni, to vecāki un vietējie pilsētas iedzīvotāji.
  9. Projekta “Iepazīsti savu dzimto novadu” mērķis ir iepazīt Alojas apkārtni, viesoties novadnieku saimniecībās. Aktivitātes – velopārgājieni, ekskursijas, kultūvēsturisko faktu izzināšana, noslēgumā – “flash mob”(zibakcija), aktīva spēle un konkurss. Mērķgrupa – visa vecuma grupas, kam patīk aktīvs dzīves veids. Projekta galvenā doma ir parādīt jauniešiem, ka aktīvs dzīvesveids ir interesantāks par sēdēšanu mājās, ka vērtīga būs iespēja iepazīt novadnieku zemnieku saimniecības ekskursijas laikā un ko vairāk uzzināt par sava novada vēsturi.
  10.  Projekts “Fotoizstāde sievietes” atklās un apzinās tās sievietes, kas bagātinājušas mūsu novadu gan ar apņēmīgu rīcību uzņēmējdarbībā, amatiermākslā, izglītībā, gan izdaiļojušas to, cītīgi kopjot savu sētu un dārzu. Projekta gaitā tiks apzinātas desmit Skultes pagastā dzīvojošas vai strādājošas sievietes, izveidoti to fotoportreti, ko vēlāk uz 30x40 cm lielām kanvām līdz ar foto modeļa dzīves aprakstu izvietos izstādē Skultes multifunkcionālajā centrā. Jaunieši šajā projektā novērtē līdz šim paveikto un bijušo, nevis to noraidot kā vecu un maināmu, bet parādot jaunā, svaigā gaismā.
  11. Projekta “Atpūtas telpa skolēniem” mērķis ir izveidot vietu skolā, kur skolēni var pavadīt savu brīvo laiku, socializēties, atpūsties. Telpā būs iespēja sadarboties ar citām klasēm, kas pandēmijas laikā nebija iespējams, atjaunojot kādreizējo vienotību starp skolēniem.

Gandrīz visi projekti tiks īstenoti vasaras mēnešos un ieguvēji, piedaloties vai pašiem īstenojot aktivitātes, būs Limbažu novada iedzīvotāji.

Š.g. vasaras noslēgumā Limbažu novada Izglītības pārvalde izsludinās konkursa otro kārtu.

Konkursā pieteikuma iesniedzējs un īstenotājs ir Limbažu novada jaunietis vecumā no 18 līdz 25 gadiem vai jauniešu grupa vecumā no 13 līdz 25 gadiem, kur vismaz viens dalībnieks ir 18 gadus vecs vai nepilngadīgs jaunietis vai jauniešu grupa ar pilngadīgu atbalsta personu

Finansiāli atbalstītas tiks jauniešu iniciatīvas, kas veicina Limbažu novada jauniešu iekļaušanos vietējās kopienas kultūras, sporta un izglītības procesos, sekmējot viņu fiziskās aktivitātes, vērtīborientāciju, finanšu pratību un aktīvu līdzdalību lēmumu pieņemšanas un sabiedriskajos procesos.

Projekta aktivitāšu piemēri:

  • neformālās mācīšanās aktivitātes un pasākumi;
  • nometnes, pārgājieni, āra dzīves aktivitātes un piedzīvojumu izglītība;

personības pilnveides pasākumi;

  • personīgo mērķu definēšana un to sasaiste ar izglītību;
  • līdzdalības prasmes pilnveidošana;
  • sociālo prasmju pilnveidošana – draudzība, sadarbība;
  • pašizziņas un motivācijas attīstīšanas aktivitātes;
  • pieredzes apmaiņas pasākumi – tai skaitā sabiedrībā pazīstamu cilvēku pieredze saistībā ar mācību motivāciju;
  • sports/mūzika/māksla/teātris kā izglītības un sociālās iekļaušanas instrumenti.

Projekta attiecināmās izmaksas ir šādas: transporta izmaksas, telpu nomas izmaksas, biroja un kancelejas preču iegādes izmaksas, materiālu, pakalpojumu iegādes izmaksas, balvu fonda izmaksas, kas nedrīkst pārsniegt 20% no projekta kopējām attiecināmajām izmaksām (sporta u.c. sacensību, konkursu gadījumā), inventāra iegāde, iekārtu, inventāra un aparatūras īres izmaksas. Savukārt projekta neattiecināmās izmaksas ir šādas: projekta īstenotāju atalgojums, pamatlīdzekļu iegāde, prēmijas, dāvinājumi.

Pašvaldība finansējumu ir atvēlējusi, lai atbalstīt tikpat un vēl vairāk jauniešu projektus.

 

Limbažu novada Izglītības pārvaldes vadītājas vietniece Agnese Smalkā-France