Projekti, fondu aktualitātes
“Limbažu novada sakoptākā sēta 2018” konkurss izvērtēts

Jau sesto gadu pēc kārtas Limbažu novada pašvaldība sadarbībā ar Limbažu lauku sieviešu apvienību “Lemisele” organizē novada skaistāko sētu apskati un izvērtēšanu. Šī gada konkursā mazliet pietrūka sakopto un skaisto sētu īpašnieku iniciatīvas piedalīties, tādēļ apciemot varējām tikai 8 sētas un vienu uzņēmumu.

Iespējams, ka novada sakopto sētu īpašnieki nevēlas uzņemties liekas rūpes un ielaist savā īpašumā vērtēšanas komisiju, tomēr, iedrošinot nākamo gadu konkursiem, varu apgalvot, ka ikkatra tikšanās ar māju saimniekiem vienmēr paiet labestīgā un patīkamā gaisotnē, un ka komisija nebūt nemeklē kādus trūkumus vai nepilnības, bet priecājas par katru sakopto sētu kopumā.

Kā pirmo apciemojām Svetlanas Lūses saimniecību “Teodori” Katvaru pagasta Tiegažos, kur bija vērojama plaša augu kolekcija 0,3ha platībā. Skatam pavērās arvien jaunas stādījumu dobes, kur viss krāšņi ziedēja. Komisiju priecēja izveidotais dīķis ar dabiskām krasta līnijām un akmensdārzu, interesantais atpūtas stūrītis ar krāsainiem šūpuļtīkliem un saimnieces bērnu iekoptā rožu dobe. Otrpus mājai atrodas atpūtas vieta ar lapeni un vēl vienu dīķīti, kas iekļāvies augu stādījumos. Par godu saimnieces lolotajam dārzam, iepriekšējā vakarā bija nolijis dāsns lietus, tādēļ esošā svelme šeit stādījumiem nebija kaitējusi. Pašreiz saimniece dārzu kopj viena pati, kā arī strādā algotu darbu, tādēļ var apbrīnot lielo laika un darba ieguldījumu šāda skaistuma uzturēšanā.

Vērtēšanu turpinājām Katvaru pagasta “Rūjās”, kur mūs sagaidīja dārza galvenā kopēja Inga Gulbe. Dārzs ticis izveidots vecvecāku īpašumā, no vecās mājas attālā pļavā, kur bijuši nelieli pamati, uz kuriem visa ģimene kopā uzbūvējusi vasarnīcu. Šeit redzama plaša, ļoti sakopta teritorija ar neskaitāmiem sagrupētiem stādījumiem, pašu raktu dīķi un romantisku, apaudzētu sirsniņmājiņu dārza malā. No klūgām uzpīts žogs dabiski iekļaujas ainavā un nodala mazāko bērnu rotaļu vietu no dīķa. Katrā ierīkotajā stādījumu dobē ir redzams kaut kas koši ziedošs, un saimniecei par jebkuru augu ir kas interesants stāstāms, runātajā jūtama dziļa mīlestība pret savu izloloto dārzu un dzīvesprieks. Stādījumu fons ir perfekti līdzens zāliens, kurā ierīkots arī sporta laukums jaunajai paaudzei. Saimniece izrāda arī sakņu dārzu, kur lepojas ar lekni saaugušajām krūmmellenēm un pašas iekārtoto purva stūrīti dzērvenēm un brūklenēm.

Tālāk dodamies uz Viļķenes pagastu, kur Vitrupē atrodas Unas Runces saimniecība “Vecēverti”. Jāpiebilst, ka šī sēta mūsu rīkotajā konkursā jau bija piedalījusies 2013.gadā, kad ieguva nomināciju „Visbagātākā augu kolekcija”, tādēļ bija vēl jo interesantāk vērot, vai un kādas pārmaiņas šeit notikušas piecu gadu laikā. Komisija bija gandarīta par redzēto, jo izmaiņas bija visai ievērojamas, sēta bija kļuvusi vēl krāšņāka un sakārtotāka. Protams, augu kolekcija pa šo laiku arī bija kļuvusi vēl plašāka, varējām apbrīnot vairāk kā simts šķirņu rožu, daudz dažādu dienziežu, pāri par 30 šķirnēm peoniju, kuras gan pašreiz bija noziedējušas, kā arī daudz dažādu citu košumkrūmu un ziemciešu. Stādījumi arvien tiek papildināti un saimniece mums rāda iesākto augu kolekcijas dobi gar netālo mežmalu, kur augs vismaz 11 jasmīnu šķirņu citu augu vidū. Pāri ceļam paveras skats uz lielu dīķi ar ūdensrozēm, laivu un pirts ēku.

Vēl Viļķenes pagastā apmeklējām Toma Kīpera saimniecību “Reinīši”. Tā atrodas pie Āsteres ezera, un teritorijas veidošanā izmantots krasta reljefs. Šeit saimnieks savā vecvecāku īpašumā ir uzbūvējis pirts ēku un izkopis plašu teritoriju, ierīkots zāliens, ugunskura vieta un stādījumu grupas. Bērnu nodarbēm izvietotas masīvkoka šūpoles un rotaļu ierīces. Arī vecvecāku māja ieguvusi glītu koka apšuvumu. Šeit viss teritorijas iekārtojums pakļauts pirts apmeklētāju vajadzībām, un saimnieks stāsta, ka tie šeit labprāt brauc atgūties no darba nedēļas no dažādām Latvijas vietām, pat no tālās Ventspils.

Pāles pagastā apmeklējām divas saimniecības, pirmā no tām - “Zītari” atrodas Pāles ciematā. Šeit dārza teritoriju kopj Ligita Ozoliņa. Kā pati saimniece stāsta, šeit viss stādīts pašas priekam un tā, kā pašai licies skaisti. Komisijai jāpiekrīt teiktajam, jo visapkārt diezgan plašajā mājas zaļajā zonā redzami krāsaini stādījumi, pie ieejas acis priecē varena stādījumu grupa, kur lielāko daļu aizņem krāšņas lilijas pilnziedā. Ejot tālāk teritorijā, visur redzami koka puķu trauki, kur gaumīgi sastādītas visu vasaru ziedošās puķes. Saimniece pati gatavojusi šos koka traukus, kas ritmiski izvietoti pa visu dārza teritoriju un dara to priecīgi košu. Aiz mājas redzama gaumīga lapene ar no klūgām darinātām, paceļamām logu žalūzijām un no vecajiem elektrības stabiem darināti glīti dārza soliņi. Ar kaimiņiem kopā abpus dārza žogam saziedējusi dāliju dobe.

Liena un Raivis Pikšēni Pāles pagasta “Spricēs” nodarbojas ar piena lopkopību un laukkopību, taču, apskatot saimniecību, viss bija tik perfekti sakārtots, ka fermas atrašanās netālu no mājas nebija pat jūtama. Atjaunotā māja dabiski iekļāvās lauku videi atbilstoši veidotā plašā dārzā. Visur pavērās dekoratīvo stādījumu grupas, un kā pati saimniece stāstīja, šeit vijas viņas dārza ceļš, kurš joprojām turpinās, tiek papildināts un tam nav paredzamas beigas. Tā kā Liena ir dažādu dekoratīvo augu kolekcionāre, tad šajā dārzā redzējām dažādus retumus, kurus mūsu vērtētāji iepriekš nebija skatījuši. Īpaši izcēlās pašreiz krāšņi ziedošās daudzās hortenziju šķirnes, kas, sastādītas kopā ar citiem augiem, veidoja krāsu spēles, dārza vidū bija redzama interesanti izveidotā un augu ieskautā lapenīte, kur atpūsties un uzņemt viesus.

Tālāk devāmies uz Skultes pagastu, kur šogad konkursam bija pieteicies uzņēmums SIA “Baltijas zivis – 97”. Kaut gan šī gada konkursa nolikumā nebija paredzēts vērtēt uzņēmumus, vērtēšanas komisija ļoti atzinīgi  novērtēja uzņēmuma pašiniciatīvu sevi parādīt. Uzņēmuma teritorija ir sakārtota, ēka atjaunota, pie tās iekārtots stāvlaukums, pie ieejas novietots iespaidīgs dekors zivs formā un vairāki seni enkuri. Tālāk vērojama parka zona, kur aug dažādi skujkoki, stādījumus plānots arvien paplašināt.

  Vidrižu pagastā, Bīriņu ciemā apskatījām Maijas un Gunāra Kirilku īpašumu Kļavu ielā 10. Šeit salīdzinoši nelielā teritorijā bija vērojami daudzveidīgi stādījumi, dārzs pašreiz slīga ziedu krāsās. Augu stādījumi norobežoja teritoriju gan no ielas puses, gan no kaimiņiem, tādēļ sajutāmies kā klusā dārza oāzē. Saimnieki dzīvžogu veidošanai bija izmantojuši dažādu ziedošo augu grupas, un norobežojošie stādījumi dārzu sadalīja vairākās zonās. Bija vērojams arī neliels dīķītis ar ziedošām ūdensrozēm, plašā teritorijā ziedēja visdažādākās vasaras puķes. Blakus milzīgiem jāņogu krūmiem un ēdamajiem sausseržiem sava vieta bija atradusies pat valrieksta kokam.

Skaistāko dārzu apskati noslēdzām Limbažu pagastā, Lādezerā, Valentīnas un Vasīlija Faļču saimniecībā Rītausmas ielā 3. Šeit glīti atjaunotā māja atrodas tikpat sakoptā vidē, ko veido saimnieces iekoptās stādījumu dobes uz perfekta zāliena fona. Dekoratīvie augi izvietoti pa visu teritoriju, atstājot telpu atpūtai, stādījumos bija izmantoti arī dažādi skujeņi, kas ziemā priecē ar savu zaļumu. Mājas piebūve – veranda, kas apaudzēta ar vīnogām, eleganti papildināja kopējo iespaidu. Pie atjaunotās saimniecības ēkas bija vērojama daļa no saglabātās iepriekšējās ēkas ar izvietotiem dažādiem seniem darbarīkiem un zirglietām.

Vērtēšanas komisija pateicas saimniecību īpašniekiem par iespēju paciemoties Limbažu novada skaistākajos dārzos! Tiksimies septembra sākumā dalībnieku sumināšanas pasākumā!

Dace Romberga
Vērtēšanas komisijas pārstāve,
Limbažu novada pašvaldības Attīstības nodaļas
Attīstības un projektu koordinatore