saules energ

Pašvaldības uzņēmums SIA “Limbažu siltums”, ūdens staciju un attīrīšanas iekārtu darba nodrošināšanai pilsētā, ir uzstādījis saules paneļus pie ūdens stacijas Jūras ielā 39 a un pie attīrīšanas iekārtām Viļķenes ielā 2b. 

Uzņēmuma vadītājs Ainārs Grīviņš pastāstīja, ka “Limbažu siltums” jau pagājušajā gadā ir meklējis iespējas uzstādīt saules paneļus. Īpaši aktuāli tas kļuvis brīdī, kad elektrības tarifs pieaudzis no 0,14 līdz 0,33 eiro par 1 kWh. “Šobrīd šī nozare Latvijā šobrīd ļoti aktīvi attīstās,” stāsta A. Grīviņš, “ arī mēs meklējām iespējas, kā ekonomēt, straujajā energo izmaksu pieauguma laikā. Izmantojām “Altum” programmas iespējas un Kapitāla atlaidi, pirmajā kārtā guvām atbalstu projektam, kura kopējā summa ir 122 tūkstoši eiro. Jauda ko saražos uzstādītie saules paneļi abās vietās būs 112 megavatstundas, pārvēršot naudas izteiksmē tas gadā ir ap 38 tūkstošiem eiro. Ko tas dod uzņēmumam? Tā nākotnē būs reāla iespēja nepaaugstināt vai pat samazināt tarifus. Mēs strādājam tā, lai nākotnē mazinātu iespēju tarifu celšanai.”

Projekts atmaksāsies trīs gadu laikā, pie tām cenām, par kādām uzņēmums iepērk elektrību pašlaik. Uzstādītie saules paneļi kalpo 20 - 25 gadus, tas nozīmē, ka pēc trim gadiem, 15 – 18 gadus elektrība attīrīšanas ietaisēs un ūdens stacijā, vasaras mēnešos tiks ražota par brīvu. “Limbažu siltums” gadā SIA “Elektrum” par elektrību maksā apmēram 560 tūkstošus euro. Uzstādīto saules paneļu saražotā elektrība, kas nebūs jāpērk no SIA “Elektrum” samazinās maksas par 38 000 eiro gadā.

Līgumu ar “Enefit”, “Limbažu siltums” parakstīja janvāra beigās, tagad darbi ir pabeigti, notiek pēdējie saskaņošanas darbi par objekta palaišanu. Darbi paveikti ātri: 4 mēnešu laikā uzstādīti un sagatavoti darbam 130 saules paneļi, 42 pie ūdens stacijas Jūras ielā un 88 pie attīrīšanas ietaisēm Viļķenes ielā.

Šī ir projekta par saules paneļu iegādi un uzstādīšanu pirmā kārta. Ziemā SIA “Limbažu siltums” gatavos pieteikumu otrajai kārtai, kurā plānota aprīkojuma iegāde mazajās attīrīšanas iekārtām un stacijām. 

Runājot par uzņēmuma stratēģisko plānu, A. Grīviņš uzsvēra, ka plāno saules paneļu izmantošanu ne tikai ūdenssaimniecībā, bet arī siltumapgādē. “Vasaras mēnešos saules enerģiju varētu izmantot siltā ūdens sagatavošanā. Projekta īstenošanai izpēte jau ir veikta, tas būs daudz dārgāks projekts, kura aptuvenās izmaksas ir ap 4 miljoniem eiro, bet sadalot kārtās, šis projekts ir īstenojams,” saka uzņēmuma vadītājs, “pirmais solis jau ir veikts, teritorijas, Mazā noliktavu ielā 13, sagatavošana ir notikusi, tajā var būvēt saules paneļu parku 3,5 hektāri platībā, nākamais solis ir investīciju piesaiste, divu, trīs gadu laikā, mēs arī šo projektu varam īstenot.”

Uzņēmuma ražošanas direktora vietnieks Normunds Zaķis stāsta “īstenojot Altum projektu ir uzstādītie 130 saules paneļi. Labi ir tas, ka mums ir teritorijas kurās uzstādīt saules paneļus uz zemes, vērstus pret dienvidiem. Tehniskās apkopes iekārtām nav vajadzīgas, lietus noskalo putekļus un sniegs slīpuma dēļ uz paaugstinātās izturības virsmām nepaliks.”

Saules paneļi vislielāko atdevi dod no marta līdz oktobrim. Limbažos šis ir pirmais, lielākais, bet noteikti ne pēdējais objekts, kurā vienuviet ir uzstādīti tik daudz saules paneļu.