Izglītība

Žanis Neveisteris

Projekta  mērķis ir izveidot un noorganizēt izziņas veicinošu kampaņu, kas sniegtu jauniešiem iespēju padziļinātā veidā apgūt vides tēmas par aprites ekonomiku un rosinātu līdzdarboties - ne tikai domāt un radīt jaunus risinājumus materiāliem, kas šobrīd nav masveidā pārstrādājami, bet arī vedinātu uz domām un rīcību atkritumu samazināšanā un pārveidē.

Kampaņas „Radi, lieku neradot!” galvenais vēstnesis ir tēls vārdā Žanis Neveisteris (attēlā). Tēlu radījusi māksliniece Anna Vaivare. Žaņa spēks slēpjas zinātkārē un matos – brīžos, kad viņš izvēlas darīt labu tie zied, bet novīst, kad Žaņa rīcība varētu būt videi draudzīgāka. Lai rosinātu jauniešus domāt un iesaistīties jaunu vides risinājumu veidošanā un iepazīšanā, Žanis viņus uzrunās caur dažādiem kampaņas materiāliem – video lekcijām, asprātīgiem komiksiem, video klipiem un pat datorspēlēm, kurās viņš aicinās nebarot atkritumu poligonu un izprast produktu dzīves ciklu. Lekciju laikā jaunieši ne tikai uzzinās par aprites ekonomikas pamatprincipiem, bet ar dažādu uzdevumu palīdzību tiks aicināti aktīvi iesaistīties. Lai neiztrūktu arī praktiskās pieredzes, tad līdztekus nodarbībām plānotas arī tiešsaistes sarunas, kurās ar savu pieredzi un dzīves uzskatiem dalīsies sabiedrībā zināmi vides aktīvisti.

10.a klase, janvāra nogalē sāka iesaistīties jaunā Daibes ilgstpējas centra vadītā projektā „Radi, lieku neradot!”. Projekts veltīts aprites ekonomikas jautājumiem.

27.janvārī notika tiešsaistes saruna ar TV personību, vides aktīvisti Kristīni Garklāvu par “Vietējām un pasaules problēmām”. Viņa runāja par vides vērtībām mūsu dzīvē, par to, ka katrs no mums ir milzīga vērtība planētai, tāpēc svarīga nozīme ir ikvienai rīcībai. Vai mēs pievienojamies Zemes stundai, kā raugāmies uz MEŽU, kā ejam DABĀ. Kristīne Garklāva, mežu raksturoja gan kā ekonomiski nozīmīgu, gan kā mītisku vietu. Katrs cilvēks mežā saskata, ko tieši sev vajadzīgu, tās nav tikai ekonomiskās vērtības. Mežu izmanto atpūtai, meditācijai, zvēru un zvēru taku iepazīšanai, dzīvotņu vērošanai, fotografēšanai. Galvenais nosacījums dabā, ievērot Pasaules Dabas fonda Ētikas kodeksu – „Neatstāj pēdas!” . Tas īpaši attiecas uz mēslotājiem dabā – takās, mežā, jūrmalā un citviet. Saruna bija arī par to kā daba sadzīvo ar sociāliem tīkliem. Arvien biežāk neskartās dabas vietas cieš pēc to reklamēšanas ar selfijiem uz klintīm, alās, dižkokos, pirmkārt, apdraud sevi, otrkārt, ar katru soli, katru skrāpējumu kaitē mūžsenajam mantojumam, treškārt, dabas vieta kļūst apdraudēta no masu apmeklējumiem. Sarunā Kristīne atgādināja, ka mežs nav mūsu mājas, mēs esam ciemiņi tajā, jārespektē, ka tā ir dzīvnieku, putnu, kukaiņu un citu dzīvu radību vienīgā mājvieta.

Sarunas laikā aktualizējās tas, ka mūsdienās daba izzūd, izzūd bioloģiskā daudzveidība, prognozes, ka desmit gadu laikā izzudīs tūkstošiem sugu. Šobrīd dabā 81% dzīvotņu ir sliktā stāvoklī, izzūd dabiskās pļavas, nostiprinās monokultūras. Atgādināja par diskusiju sociālajos tīklos, vai foto rapšu laukā ir Latvijas dabiskā ainava, protams, krāsas vilina. Tas aizveda pie sarunas par pesticīdu lietošanu, kukaiņu dzīvi, abiniekiem, ieskicējot, ka ekosistēmas tiek mainītas. Viņa dalījās stāstos par pasaules pieredzi nacionālajos parkos, rosināja skatīties dokumentālās filmas, sekot līdzi norisēm dabā, domāt, lai preču iepakojums nebūtu draņķīgs, tāds, ka slaika gaitā ietekmē ietekmi uz mūsu organismu.

Sarunas noslēgumā viņa vēlēja, apzināties, ka esam vērtība šodienai, vērtība nākotnei. Asināt prātu! Dzīvot un rīkoties, lai uz šīs planētas ZEME, visi justos labi!

Nākamā nodarbība būs par dizaina domāšanu.

Kampaņas ietvaros radīta arī septiņu video klipu sērija, kas iepazīstina par procesiem atkritumu poligonā. Pirmo video var apskatīt vietnē: www.youtube.com.

Kampaņu „Radi, lieku neradot!” (reģ. nr. 1-08/76/2020) finansē Latvijas vides aizsardzības fonds (LVAF),  realizē „Daibes ilgtspējas centrs”.

Latvijas vides aizsardzības fonds