Staicele Svētki
starki

Pilsētas jeb Svētā putna Pivālind svētki Staicelē ilga pat trīs dienas. Svinību organizatoru komanda bija piedomājusi, lai interesanti būtu ikvienam. Staiceles tūrisma centra vadītāja Inese Timermane vērtēja, ka apmeklētāju bija patiešām daudz. Nedēļas nogalē plašajā svētku aktivitāšu programmā piedalījās gan vietējie, gan kaimiņi un tālāki ciemiņi. Svētku norises gatavoja pati Inese, Staiceles Lībiešu muzeja vadītāja Indra Jaunzeme un kultūras nama vadītāja v.i. Aira Lapkovska ar palīgiem. Savukārt nupat darbu sākušajam kultūras nama vadītājam Edvīnam Nikolajevam svētki bija pirmais pasākums jaunajā amatā.

Pirmās aktivitātes iedzīvotājus gaidīja jau piektdienas vakarā, kad arī Staicelē risinājās Mājas kafejnīcu diena. Gardēži bija aicināti pie Audēju namiņa, kur čaklas saimnieces bija pagatavojušas tradicionālo miežu putraimu putru, bubertu ar ķīseli, plātsmaizi ar ogām, pašceptu maizi, ka­ņepjmaizītes un siera radziņus. Tāpat bija mājās siets siers un biezpienkūkas, kā arī varēja degustēt Ģinēnu brandvīna uzlējumus Staicelīte. Lai arī mājas kafejnīcai pieteicās 18 dalībnieku, saskaitīti pavisam 86. Inese nosmēja: – Labi, ka ēdienu sarūpēts tā pavairāk! Iestiprinājušies interesenti baudīja komiķa Maksima Trivaškeviča priekšnesumus un vēlāk brīvdabas kino lūkoja pirmo Staiceles vimbas pasākumu, kas notika 1996. gadā.

Sestdien kultūras namā par godu Staiceles mednieku biedrības simtgadei atklāta medību trofeju izstāde, kam paši mednieki bija sanesuši daudz dažādu eksponātu – ādu, ilkņu, bet visvairāk – ragu. Šo izstādi ikviens var apmeklēt vēl šonedēļ, vien iepriekš jāsazinās ar I. Timermani (m.t. 27806452).

Pusdienlaikā uz Staiceli atlidoja Profesora stārķa mazmazmaz…mazdēls, līdzi ņemot apliecības un mīkstās stārķu rotaļlietas. Viņš Profesora galmā jeb pilsētnieku kārtā šogad uzņēma 16 jauno staiceliešu. Pēc svinīgās ceremonijas apsveiktos trīsgadniekus, viņu ģimenes un citus izklaidēja radošas meitenes no Valmieras, kuras, iejutušās pasaku tēlos, gan grimēja sejiņas, gan aicināja visus rotaļās. Brīvdabas laukumā paraugdemonstrējumus rādīja Staiceles brīvprātīgie ugunsdzēsēji, piedāvājot interesentiem ietērpties glābēju tērpā, iesēsties ugunsdzēsēju auto un mēģināt ar šļūteni trāpīt ūdens strūklu mērķi. Tam sekoja Staiceles jauniešu klubiņa Čempiņš sportiskās aktivitātes un atrakcijas bērniem un jauniešiem. Ja kārojās kaut ko rāmāku, Mākslinieku šķūnī bija apskatāma vietējo rokdarbnieku darinājumu izstāde, bet Audēju namiņā katrs varēja iemēģināt roku aušanas mākslā. Tikmēr keramikas darbnīcā Ceplis skolotāja Kitija mācīja, kā gatavot augu nospiedumus ģipsī un veidot skaistus dekorus.

Viens no šo svētku jaunumiem bija atvērto durvju diena visās pilsētas iestādēs. Noteiktajā laikā gribētāji stāstnieka pavadībā varēja izstaigāt gan skolas, gan citas valsts un pašvaldības iestādes. Interese par šo iespēju bija, lai gan tā varēja būt vēl ievērojamāka, jo, kā vēlāk izrādījās, daudzi to bija palaiduši garām. Domājams, iestāžu durvis šādiem ekskursantiem varētu tikt atvērtas vēl kādu reizi.

Sestdienas vakars turpinājās ar Lailas Ilzes Purmalietes un Emīla Kivlenieka koncertu un noslēdzās ar zaļumballi. Arī tie bija plaši apmeklēti. Par laimi, arī laikapstākļi bija svinēšanai ļoti labvēlīgi. Svētdien kā pilsētas svinību noslēgums bija kapusvētki. I. Timermane pauda pateicību svētku rīkotāju komandai un ikvienam, kurš sniedza palīdzīgu roku vai baudīja sagatavotos pasākumus.

Vairāk bildes skatīt šeit: