Projekti Veselība
baner

4. martā tiek atzīmēta Starptautiskā CPV izpratnes veicināšanas diena. Tās mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni un izglītošanu par cilvēka papilomas vīrusu, sauktu arī par CPV vai HPV (angl. val. Human papillomavirus), tā izplatību un izraisītajām slimībām, kā arī profilakses pasākumiem.

CPV ir vīruss, kas inficē ādas un gļotādu dziļākos slāņus. CPV vīruss ir ļoti plaši sastopams, un ar to var viegli inficēties katrs. CPV visbiežāk tiek pārnests tieša kontakta laikā caur ādu vai gļotādu, tai skaitā dzimumkontakta (gan vagināla, gan anāla, gan orāla) laikā. Ir sastopami vairāk nekā 100 CPV veidi, no kuriem daudzi ir zema riska vīrusa tipi, kas rada labdabīgus ādas un gļotādu veidojumus, piemēram, kārpas. Savukārt CPV vīrusa augsta riska tipi var veicināt vēža attīstību gan sievietēm, gan vīriešiem.

Sievietēm var izraisīt:

  • dzemdes kakla vēzi;
  • maksts un vulvas vēzi.

Vīriešiem var izraisīt:

  • dzimumlocekļa vēzi.

Gan sievietēm, gan vīriešiem var izraisīt:

  • anālā kanāla vēzi;
  • mutes un rīkles vēzi.

Vakcinācija ir efektīvākais rīks CPV infekcijas izraisīto onkoloģisko slimību profilaksei. Tādēļ ir būtiski regulāri informēt sabiedrību, it īpaši pusaudžus un viņu vecākus par iespēju veikt vakcināciju. Šobrīd Latvijā gan meitenēm, gan zēniem vecumā no 12 līdz 17 gadiem (ieskaitot) ir pieejama valsts apmaksāta vakcinācija pret vēzi izraisošo CPV vīrusu. Lai nodrošinātu aizsardzību iespējami savlaicīgi, ir svarīgi vakcinēties vēl pirms intīmu attiecību uzsākšanas. Savukārt, lai iegūtu labāko iespējamo aizsardzību pret CPV, ir jāsaņem pilns vakcinācijas kurss, kas šobrīd sastāv no divām vakcīnas devām[1]. Vakcināciju pret CPV organizē ģimenes ārsts. Vairāk informācijas par CPV, tā izraisītām slimībām un vakcināciju pret CPV lasīt ŠEIT.

Lai veicinātu sabiedrības izpratni un zināšanas par CPV infekciju, aicinām izmantot sagatavoto video “Kas ir CPV?”, kā arī izplatīt video pašvaldības mājaslapā un/vai sociālo tīklu kontos. Video ar subtitriem latviešu valodā pieejams ŠEIT!

Lai atgādinātu iedzīvotājiem par CPV infekciju, iespējamajām saslimšanām un profilakses pasākumiem, SPKC speciālisti ir sagatavojuši plakātu “Uzvari cīņā ar vēzi, pirms tā sākas”.

Aicinām šīs tematiskās dienas ietvaros izmantot arī citus SPKC izstrādātos materiālus par CPV: