Lībieši Kultūra
lib kar

26. martā - simboliskā Latvijas novadu lībisko sakņu pieminēšanas un godināšanas dienā Limbažu novadā lībiešu zaļi balti zilie karogi tiks pacelti pie Limbažu domes, Pāles novadpētniecības muzeja, Staiceles lībiešu muzeja “Pivālind”, Svētupes muižas kompleksā, Alojā, Ainažos,  Salacgrīvā un Liepupes pilskalnā.

Solidarizējoties ar Kurzemes lībiešiem, arī Vidzemes lībiskās kultūrtelpas dalībnieki iesaistīsies senā putnu modināšanas tradīcijā, ar ko tiek iezīmēti pavasara saulgrieži un dziedāta putnu modināšanas dziesma „Tšītšōrlinkizt”. 26.martā biedrība “Metsepoles līvu kultūras centrs” pulcēs lībiešu pēctečus un interesentus Liepupes pilskalnā, kur norisināsies putnu modināšanas tradīcija. Savukārt, Staiceles audēju namiņā notiks radošā darbnīca “Putna veidošana no dzijas”, bet 12 dienā  pie ” lībiešu muzeja “Pivālind” pacels Lībiešu karogu un modinās putnus. Jauniešu klubā Čempiņš ģimenes ar bērniem aicinātas spēlēt galda spēli “Izglāb Profesoru stārķi”.

26. martā, atzīmējot Latvijas un Igaunijas lībiskās saknes, kas dziļi ieaugušās lībiešu vēsturiskās zemes – Metsepoles teritorijā, Ainažu un Iklas robežpunktā, pirmo reizi tiksies Igaunijas un Latvijas valstu vēstnieki, Limbažu un Siguldas novada pašvaldību vadītāji un LU Lībiešu institūta pārstāvji. Latvijas novadu lībisko sakņu pieminēšanas un godināšanas diena ir īstais laiks, lai kopīgi atzīmētu Lībiešu mantojuma gada iesākšanos un ieskandinātu pavasara saulgriežus.

LU Lībiešu institūts sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju un Latvijas Nacionālo kultūras centru 2023. gadu ir pasludinājis par Lībiešu mantojuma gadu. Tā nolūks ir pievērst uzmanību Latvijas lībiskajām saknēm. Gads noritēs kā atsevišķu pasākumu un iniciatīvu kopums, kuru apzināšanu un apvienošanu kopīgā ciklā veic LU Lībiešu institūts.

Līvu karogs (lībiešulīvõd plagā) ir līvu tautas simbols. Zilā krāsa simbolizē jūru, baltā krāsa simbolizē jūrmalas smiltis, bet zaļā krāsa simbolizē mežu.

Informāciju sagatavoja Lībiskā mantojuma pētniece, mūsu novadniece, Lolita Ozoliņa sadarbībā ar Limbažu novada Kultūras pārvades vadītāju Eviju Keiseli. Visi aicināti sekot līdzi informācijai un piedalīties!