Pēdējo gadu laikā Latvijā būtiski pieaugusi vienas no postošākajām invazīvajām gliemežu sugām – Spānijas kailgliemeža (Arion vulgaris) – izplatība. Šie gliemeži nodara ievērojamus postījumus dārzos, siltumnīcās un lauksaimniecības zemē, apdraud bioloģisko daudzveidību, izkonkurē vietējās sugas un pārnēsā slimību ierosinātājus. Tāpat tie rada arī ekonomiskus zaudējumus iedzīvotājiem un pašvaldībām.
Spānijas kailgliemezis ir ļoti pielāgojies Latvijas klimatiskajiem apstākļiem – īpaši izplatās siltās un mitrās vasarās. Katrs gliemezis sezonā var izdēt līdz pat 500 olām, visaktīvāk to darot no jūlija līdz septembrim. Tieši šobrīd ir svarīgs laiks, kad veikt apkarošanas pasākumus, lai samazinātu turpmāku savairošanos.
Situācija Limbažu novadā:
Šobrīd Spānijas kailgliemeži novēroti Salacgrīvas apvienības pārvaldes teritorijā, pie Salacas un mitrās vietās pie jūras. Arī Limbažos ziņots par diezgan plašu gliemežu izplatību ap Lielezeru un mazdārziņos.
Salacgrīvas apvienības pārvaldes teritorijā iedzīvotāji paši jau sākuši ierobežot gliemežu izplatību un arī pašvaldība publiskajā vietās veiks gliemežu apkarošanu ar APK FERRAMOL GRANULĀM, kura aktīvā viela – dzelzs fosfāts – ir dabā sastopama un, nonākot augsnē, pārveidojas par augu barības vielām (dzelzi un fosfātu). Šis preparāts ir videi draudzīgāks un nerada risku cilvēkiem, mājdzīvniekiem un citiem dzīvniekiem, tomēr efektīvi iedarbojas uz kailgliemežiem.
Spānijas kailgliemežu pilnīga iznīcināšana diemžēl nav iespējama, bet to izplatību iespējams būtiski ierobežot ar regulāru un savlaicīgu rīcību. Aicinām iedzīvotājus:
- rūpīgi kopt savus īpašumus, regulāri pļaut zālienu, izvairīties no zaru un dēļu kaudzēm, komposta vai citu mitru, ēnainu vietu veidošanas;
- mehāniski nolasīt gliemežus no rītiem, vakaros un pēc lietus, ievietojot tos slēgtos traukos ar sālsūdeni vai 1% vara sulfāta šķīdumu;
- izvietot slēptuves vai lamatas, piemēram, saldas vielas (alu, kvasu, kefīru) pievilināšanai;
- iznīcināt gliemežu oliņas, rušinot augsni, pārbaudot podus, dārza mēbeles, akmeņus u.c. priekšmetus, zem kuriem gliemeži var dēt olas;
- apstrādāt savas teritorijas ar limacīdiem, izvēloties videi nekaitīgus preparātus uz dzelzs fosfāta bāzes (piemēram, Ferramol, Sluxx HP u.c.).
KĀ APKAROT SPĀNIJAS KAILGLIEMEZI
Vairāk informācijas skatīt šeit: https://www.daba.gov.lv/lv/informativo-materialu-katalogs/spanijas-kailgliemezis-materialu-serija
- Ziņot par invazīvo dzīvnieku sugu atradnēm:
hhttps://latvianature.daba.gov.lv/invazivo-sugu-parvaldnieks/